Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 20 września 2015

Szparagi w zalewie na zimę


>Składniki: 2 pęczki świeżych szparagów białych lub zielonych + sól morska i cukier biały oraz zwykła woda
 
>Wykonanie:
Szparagi oczyść, obierz z włókna i poobcinaj końce, zalej w garze wodą i doprowadź do zawrzenia – gotuj ok.5min do połowicznej miękkości. Tymczasem, do przygotowanych słoików o pojemności 900ml powsypuj po 1 łyżeczce soli i cukru – porozmieszczaj odłowione ostygłe szparagi, zalej zwykłą chłodną przegotowaną wodą i mocno zakręciwszy wieczka, umieść słoiki w wyłożonym lnianą ściereczką garze – zalej do 2/3 wysokości ciepłą wodą i zagotuj – przetrzymaj na małym ogniu ok.60min, a następnie wyjmij słoiki na stolnicę i pozostaw na 24godz – ponownie wstaw do gara z wodą j/w i po raz drugi gotuj 40-60min – poukładaj słoiki na stolnicy do góry dnem, pozostawiając do zupełnego ostygnięcia.
Gotowe szparagi odpowiednio przechowuj max 1 rok – po otwarciu, pozostawione w słoiku z zalewą, czy odcedzone i wyłożone do wyparzonej miseczki, zabezpieczone szczelnie folią spożywczą, w lodówce; max 3-5 dni.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że szparagi w zalewie kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. E250-azotyn sodu, E300-kwas askorbinowy, E330-kwas cytrynowy, bliżej nieokreślone 'aromaty').
- mogą być fałszowana różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. olej roślinny, zbyt duża zawartość wody).
- mogą mieć nieodpowiedni zapach i smak
- mogą mieć nieprawidłową kwasowość
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Dobrej jakości szparagi w zalewie...
... mają na opakowaniu zarówno nazwę 'szparagi (/w zalewie)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobre szparagi w zalewie są 4-składnikowe (kolejno: szparagi-białe lub zielone, woda, cukier i sól).
... mają konsystencję zwartą, na poły miękką a nie rozmiękłą, pędy są całe, nie postrzępione; zalewa nie jest gęsta i oślizgła, szlamowata.
... mają barwę wyrazistą kremową; zalewa może być nieznacznie mętna ale nie mleczna czy przebarwiona.
...smak wyrazisty, łagodny, z posmakiem słodkim i słonym ale nie nazbyt (zachowana równowaga); zapach delikatny, charakterystyczny, nie może być 'czuć starą skarpetą'.
... posiada certyfikat jakości oraz informację o braku zawartości GMO.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.