Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 26 września 2015

Przecier śliwkowy bez cukru [ze śliwek węgierek]


>Składniki: 2kg świeżych śliwek 'węgierek' (opcjonalnie) ok.125-250ml zwykłej wrzącej wody

>Wykonanie:

Przebrane, opłukane i wydrylowane już śliwy potnij na mniejsze części, wsyp do rondla i 'na sucho', bądź z minimalną ilością wody, na średnim ogniu podgrzej, do uwolnienia soku i zawrzenia – zmniejszywszy ogień, pruż dalej na małym, pod połowicznym nakryciem pokrywki i co pewien czas mieszając, do chwili pełnego ‘rozmusowania’ owoców (ok.15-20min) – w przypadku sporządzania zapraw, przystąp teraz niezwłocznie do wekowania (oraz pasteryzacji; przechów ok.1 roku).Gotowy już muś śliwkowy do użytku bieżącego (ew. jeszcze zmiksowawszy robotem ręcznym dla konsystencji jednolitej), przełóż do wyparzonego słoja i pozostaw do ostygnięcia – do czasu wykorzystania, przechowuj szczelnie zamknięty w lodówce, max.1 tydzień.


Źródło - przepis własny

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że przecier owocowa kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, E202-sorbinian potasu, E412-guma guar, E330-kwas cytrynowy, bliżej nieokreślone 'aromaty' i 'barwniki').
- może być fałszowany różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. E410-mączka chleba świętojańskiego, zbyt duża zawartość żelatyny i pektyn wiążących dużą zawartość wody).
- może mieć nieodpowiedni zapach i smak
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości przecier owocowy...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'przecier z [rodzaj owoców]', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobry przecier jest ok.4-5-składnikowy (kolejno: owoce-rodzaj, sok z cytryny/kwasek cytrynowy, ew. woda i cukier + przyprawy naturalne, np. wanilia).
... ma konsystencję na poły gęstawą, w której zawieszone są cząstki świeżego owocu.
... ma barwę wyrazistą, soczystą; zależną od rodzaju owoców, niejednolitą, w miarę upływu czasu od produkcji nieco ciemnieje. 
...smak wyrazisty, charakterystyczny dla danego rodzaju owocu, słodki z wyczuwalną nutą kwasku naturalnego i ew. dodanego.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.