Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 18 września 2015

Fasolka szparagowa w zalewie na zimę


>Składniki: 6-7kg fasolki szparagowej żółtej lub zielonej + po 12 łyżeczek soli morskiej i cukru białego oraz zwykła woda
 
>Wykonanie:
Fasolkę oczyść, poobcinaj końce, zalej w garze wodą i doprowadź do zawrzenia – gotuj ok.5min do połowicznej miękkości. Tymczasem, do przygotowanych słoików o pojemności 900ml powsypuj po 1 łyżeczce soli i cukru – porozmieszczaj odłowioną ostygłą fasolkę, zalej zwykłą chłodną przegotowaną wodą i mocno zakręciwszy wieczka, umieść słoiki w wyłożonym lnianą ściereczką garze – zalej do 2/3 wysokości ciepłą wodą i zagotuj – przetrzymaj na małym ogniu ok.60min, a następnie wyjmij słoiki na stolnicę i pozostaw na 24godz – ponownie wstaw do gara z wodą j/w i po raz drugi gotuj 40-60min – poukładaj słoiki na stolnicy do góry dnem, pozostawiając do zupełnego ostygnięcia.
 Gotową fasolkę odpowiednio przechowuj max 1 rok – po otwarciu, pozostawioną w słoiku z zalewą, czy odcedzoną i wyłożoną do wyparzonej miseczki, zabezpieczoną szczelnie folią spożywczą, w lodówce; max 3-5 dni.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że fasolka w zalewie kupna:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. E250-azotyn sodu, E300-kwas askorbinowy, E330-kwas cytrynowy, bliżej nieokreślone 'aromaty').
- może być fałszowana różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. olej roślinny, zbyt duża zawartość wody).
- może mieć nieodpowiedni zapach i smak
- może mieć nieprawidłową kwasowość
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Dobrej jakości fasolka w zalewie...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'fasolka (/w zalewie)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobra fasolka w zalewie jest 4-składnikowa (kolejno: kukurydza, woda, cukier i sól).
... ma konsystencję zwartą, na poły miękką a nie rozmiękłą, strąki są całe, nie postrzępione; zalewa nie jest gęsta i oślizgła, szlamowata.
... ma barwę wyrazistą żółtą; zalewa może być nieznacznie mętna ale nie mleczna czy przebarwiona.
...smak wyrazisty, łagodny, fasolkowy z posmakiem słodkim i słonym ale nie nazbyt (zachowana równowaga); zapach delikatny, charakterystyczny, nie może być 'czuć starą skarpetą'.
... posiada certyfikat jakości oraz informację o braku zawartości GMO.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.