Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 25 sierpnia 2015

Domowy golden syrup


>Składniki: (etap I) 200g zwykłego białego cukru*, 50g zwykłej wody (etap II) 600g wrzącej wody, 1kg cukru j/w + 2-3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny

>Wykonanie:
Cukier zalej w rondelku wodą (200g+50g), po czym doprowadź do zawrzenia i dalej gotuj na średnim ogniu, do uzyskania ciemno złotej barwy (ale nie nazbyt ciemnej, by nie zgorzkniało!) – zestawiwszy z palnika, z wolna dolej wrzątek, wsyp cukier i wszystko to wymieszawszy z dodatkiem soku z cytryny, ponownie zagotuj – pozostaw na małym ogniu na ok.45min, co pewien czas mieszając (cukier znów się rozpuści i nabierze głębokiego bursztynowego koloru).
Gotowy syrop przelej do przygotowanej butelki/słoiczka, szczelnie zamknij i odstaw do ostygnięcia (zagęści się) – do czasu wykorzystania przechowuj w miejscu ciemnych, suchym i chłodnym, ok.1 roku.

* możesz użyć również jasnego brązowego cukru, wg uznania (syrop będzie delikatnie ciemniejszy). 
! syrop ten można stosować jako zamiennik syropu kukurydzianego.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że syropy kupne:
- mogą być produkowane na bazie syropów jak glukozowe / glukozowo-fruktozowe czy kukurydziane; mogą zawierać także inne szkodliwe słodziki.
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (różne proporcje składników naturalnych wzmacnianych sztucznymi aromatami i barwnikami).
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.