Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 26 sierpnia 2015

Domowe wiśnie w syropie


>Składniki: 1kg świeżych wiśni i 700g cukru białego lub jasnego brązowego

>Wykonanie:
Oczyszczone wiśnie wydryluj, w szklanej misie zasyp cukrem i tak pod przykryciem pozostaw na 12godz w temp. pokojowej – zlej sok do rondelka, zagotuj, zalej owoce w misie i ponownie pozostaw j/w na 12godz; powtarzaj cały proces w sumie 5 razy, gotując rano i wieczorem – ostatni raz zagotowawszy syrop, zalej owoce porozkładane w przygotowanych wyparzonych słoikach. 
Gotowe wiśnie szczelnie zamknij i odpowiednio zapasteryzuj (- takie odpowiednio przechowuj max.1 rok); bądź do użytku bieżącego, po ostygnięciu zabezpiecz szczelnie folią spożywczą i do czasu spożycia wstaw do lodówki (tu: na ok.1,5 tygodnia).

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że owoce w syropie kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. syrop glukozowo-fruktozowy, E330-kwas cytrynowy).
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. zbyt duża zawartość wody, celowe rozpulchnianie owoców, by wydawało się ich więcej).
- mogą mieć nieodpowiedni zapach i smak
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości owoce w syropie...
... mają na opakowaniu zarówno nazwę 'wiśnie w syropie', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobre owoce w syropie są 3-składnikowe (kolejno: owoce: drylowane wiśnie, cukier i ew.woda).
... mają konsystencję zwartą, na poły miękką a nie rozpulchnioną.
...smak wyrazisty charakterystyczny dla danego rodzaju owocu, słodki.
... posiadają certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.