Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 26 sierpnia 2015

Domowe masło migdałowe


> Składniki: 250g całych migdałów słodkich i szczypta soli morskiej + opcjonalnie: świeży olej migdałowy, ew. rzepakowy (w ilości – czytaj poniżej)

>Wykonanie:

Oczyszczone przebrane migdały w szklanym naczyniu zalej zwykła letnią wodą i pod pokrywką pozostaw na ok.30min – odcedź, zdejmij odmoczone brązowe ‘skórki’, a uzyskane białe pestki osusz szmatką (zdejmowanie skórek nie jest konieczne) – odpowiednio podpraż na suchej patelni do uwolnienia aromatu, po czym z grubsza przesiekaj i wsypawszy do misy malaksera, zmiksuj – początkowo pulsacyjnie, krótko, a w miarę stopnia przemielenia migdałów coraz dłużej, do powstania odpowiadającej sobie konsystencji (gładszej na poły płynnej, albo bardziej zbitej i kruchliwej; tuż pod koniec możesz ew. dodać także nieco czystego oleju, by wg uznania wyregulować gęstość) – wmiksuj sól.
Gotowe masło migdałowe przelej do przygotowanego słoiczka i wpierw pozostawiwszy w miejscu chłodnym do całkowitego ostygnięcia, następnie zabezpiecz szczelnie folią/zamknij wieczkiem i odstaw do lodówki na całą noc – dla zgęstnienia; przechowuj w miejscu bardzo chłodnym, ok.1 tygodnia.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że masło migdałowe kupne:
- może zawierać w sobie zbędną szkodliwą tzw. 'chemię spożywczą' oraz być fałszowane różnymi dodatkami (m.in. tanie oleje roślinne, roślinne tłuszcze utwardzone i uwodornione, mleko/śmietana w proszku, cukry pod różna postacią [m.in. glukoza, fruktoza, dekstroza, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop kukurydziany], lecytyna sojowa, wanilina; nieodpowiednie proporcje składników z przewagą tanich).
- może mieć nieprawidłowe proporcje składników (m.in. zbyt dużo soli czy cukru).
- może zawierać komponenty nieświeże / klasy gorszej / pochodzenia nieekologicznego.
- może mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- może zawierać różne składniki nieopisane przez producenta.
- może być wytwarzane ze składników skażonych, bądź genetycznie modyfikowanych (GMO)

Dobrej jakości masło migdałowe...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'masło migdałowe (/masło z migdałów)', jak i informację odnośnie zawartości migdałów (im wyższy procent, tym lepiej; najlepsze to 100%) oraz wyszczególnione składniki wykorzystane do produkcji - najlepsze masło migdałowe jest produkowane wyłącznie z samych migdałów (w/w 100%); dobre masło jest maksymalnie 2-3-składnikowe (kolejno: migdały-rodzaj + ew. sól [i to niekoniecznie] oraz ew. naturalne dodatki smakowe: wanilia/cynamon/itp).
... charakteryzuje się odpowiednią konsystencją, zależnie od rodzaju: od lekko płynnej gęstawej, smarownej, do stałej, bardziej 'kruchej'; w obu przypadkach masło albo zupełnie gładkie, albo 'grubo mielone', czy z większymi kawałkami orzechów; na powierzchni może oddzielać się cienka warstewka naturalnego tłuszczu migdałów.
... ma kolor od białego/kremowego do koloru mokrego piasku morskiego lub o odcień ciemniejszy (zależnie od tego, czy migdały są obierane ze skórki, czy nie).
...charakteryzuje się odpowiednim smakiem: charakterystyczne migdałowe, słodkawe lub lekko cierpkie (jeśli migdały nie zostały pozbawione skórek) i tłuste, z ew. delikatną nutą naturalnych dodatków smakowych; nie może być przesolone ani przesłodzone oraz nie może być mocno wyczuwalna goryczka skórek migdałów.
... posiada certyfikat jakości oraz informację o braku zawartości GMO.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.