Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 25 sierpnia 2015

Domowa masa marcepanowa [domowy marcepan formowany] LUB batoniki marcepanowe


>Składniki: (I-batoniki) 250g migdałów, 250g zmielonego na puder jasnego brązowego cukru, 30ml likieru Amaretto (przepis na blogu), 0,5 łyżeczki ekstraktu migdałowego (przepis na blogu) + polewa: ok.170g ciemnej czekolady gorzkiej/mlecznej (II-marcepan do formowania) 250ml jasnego brązowego cukru, 2 łyżki golden syrupu (przepis na blogu), 125ml zwykłej wody, 225g migdałów, 220g cukru pudru j/w, kilka kropli ekstraktu z migdałów j/w

>Wykonanie:

(I-batoniki) migdały odpowiednio pozbaw brązowej łupinki, po czym ziarno osuszywszy, zmiel na gładką tłustą mączkę – zmiksuj z dodatkiem cukru pudru, likieru oraz aromatu migdałowego, do uzyskania lepkiej zwartej masy (ew. jeszcze podlej minimalną ilością likieru, dla odpowiedniej rzeczonej konsystencji) – dzieląc na jednakie części, teraz albo: (I) metodą ręczną formuj w kształtne obłe batoniki-‘bochenki chlebowe’, które pokrywaj czekoladową polewą ze stopionej czekolady, bądź też (II) stosując metodę pralinową wypełniaj przygotowane w odpowiednich foremkach j/w, czekoladowe ‘skorupki 2-warstwowe, w 80% ich pojemności, po czym lekko weń ubiwszy, niezwłocznie dopełnij resztą stopionej w tzw. ‘kąpieli wodnej’, przestygłej czekolady – odstaw na całą noc do lodówki; (II-formowany) cukier z syropem w rondelku zalej wodą, wymieszaj i doprowadź do zawrzenia – dalej na średnim ogniu podgrzewaj, do chwili uzyskania temp.1180C (odpowiednie gotowanie syropu), po czym zestaw z palnika do lekkiego przestudzenia. W między czasie, przygotowaną już j/w miałką mączkę migdałową przesiej z cukrem pudrem poprzez sito do szklanej misy – dodaj migdałowy ekstrakt i wszystko wymieszaj, porządnie zagniatając na jednolicie gładką, zwartą kulę marcepana (wg potrzeby, jeśli masa jest zbyt sucha, podlej odrobiną wody, zaś jeśli nazbyt kleista, podsyp cukrem pudrem).
Gotowe już marcepanki w wersji I wyjęte z foremek (jeśli robione metodą II) przechowuj w zamkniętym pudełku, w lodówce, ok.1 tygodnia; zaś w wersji II* – wyrobioną kulę marcepana posmaruj lekko odrobiną oleju roślinnego, owiń szczelnie folią spożywczą i odłóż do lodówki na min.60min przed spożytkowaniem; wykorzystuj do formowania różnorakich ozdób ciast i tortów, marcepanowych figurek cukierniczych, ew. jako nadzienie czekoladek/batoników; przechowuj w warunkach j/w, max.1 miesiąc.

* wyrobiona kula masy czystego marcepana w miarę upływu czasu będzie stawała się coraz twardsza, mniej elastyczna i łamliwa; wszelakie ozdoby cukiernicze najlepiej jest wyrabiać ‘na świeżo’.

wierzch
przekrój
Źródło
.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że batoniki marcepanowe/marcepan kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki szkodliwej tzw. 'chemii spożywczej' oraz być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. skrobie modyfikowane, jaja/śmietana/serwatka w proszku, tanie tłuszcze roślinne i tłuszcze utwardzone trans, cukry pod różną postacią [m.in. roztwór cukru inwertowanego / syrop glukozowy / syrop glukozowo-fruktozowy / syrop kukurydziany / melasa], lecytyny, a także regulatory, konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty).
- mogą mieć nieprawidłowe proporcje składników (m.in. zbyt dużo cukru czy tłuszczu).
- mogą zawierać składniki nieświeże / klasy gorszej / z uprawy nieekologicznej.
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- mogą zawierać różne składniki nieopisane przez producenta.
- mogą być wytwarzane ze składników skażonych, bądź genetycznie modyfikowanych (GMO).
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.