Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 26 sierpnia 2015

Domowa konfitura / dżem z owoców jarzębiny


>Składniki: 1kg czerwonych owoców jarzębiny (najlepiej przemrożonych) + 1,5kg cukru białego lub jasnego brązowego i 500ml zwykłej wody

>Wykonanie:

Oczyszczone przebrane owoce, jeśli nie są przemrożone, w rondlu wpierw zalej minimalną ilością zwykłej wody i doprowadziwszy do zawrzenia, podgotuj ok.1-2min, by zminimalizować goryczkę jarzębiny – przecedź przez sito, z powrotem wrzuć do rondla. Do drugiego rondelka wsyp cukier, zalej wodą, zagotuj i dalej na małym ogniu ugotuj syrop – wrzącym zalej jarzębinę i pozostaw do ostygnięcia, po czym ponownie gotuj ok.5min i znów odstaw do ostygnięcia – powtarzaj cały proces do uzyskania szklistości owoców i ich równomiernego osadzenia w syropie.
Gotową konfiturę na bieżąco przechowuj w lodówce, ok.1 tygodnia, natomiast po pasteryzacji w miejscu suchym, chłodnym i ciemnym (spiżarka/piwniczka), max.1 rok.


Źródło - przepis własny

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że konfitura z jarzębiny kupna:
- może zawierać w sobie zbędną szkodliwą tzw. 'chemię spożywczą' oraz być fałszowane różnymi dodatkami (m.in. fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, E202-sorbinian potasu, E412-guma guar, E330-kwas cytrynowy, 331-cytrynian trisodowy, bliżej nieokreślone 'aromaty' i 'barwniki', E410-mączka chleba świętojańskiego, zbyt duża zawartość żelatyny i pektyn wiążących dużą zawartość wody).
- może zawierać komponenty nieświeże / klasy gorszej / pochodzenia nieekologicznego.
- może mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości konfitura z jarzębiny...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'konfitura z żurawiny', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobra konfitura jest 3-4-składnikowa (kolejno: owoce jarzębiny, cukier, woda oraz ew.pektyna naturalna + przyprawy naturalne, np. wanilia).
... ma konsystencję żelową gęstą i gładką, w której zawieszone są całe owoce.
... ma barwę wyrazistą, soczyście ciemnożółtą bądź czerwoną (zależnie od rodzaju owoców), jednolitą; w miarę upływu czasu od produkcji nieco ciemnieje. 
...smak wyrazisty, charakterystyczny dla danego rodzaju owocu, słodki z wyczuwalną nutą goryczki oraz kwasku naturalnego.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.