Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 25 lipca 2015

Domowy ser żółty twardy z twarogu; na szybko


>Składniki:1kg krowiego sera twarogowego półtłustego (przepis na blogu), 1l krowiego mleka pełnotłustego świeżego (nie UHT!), 125g masła (str.80), 1 jajo kurze, 1 łyżeczka soli morskiej, 1 łyżeczka sody spożywczej, 1 łyżka zwykłego octu 10%

>Wykonanie:
Do wrzącego już w garnku mleka wkrusz twaróg, po czym łopatką mieszaj ostrożnie, by się cały rozpuścił – przelej na sito z gazą i nań delikatnie odciskając, lekko odcedź (nie może być zbyt suchy!). W między czasie, w większym rondelku nad średnim ogniem stop zupełnie masło, po czym dodaj przegotowany wcześniej ser i nieprzerwanie mieszając podgrzewaj, do chwili rozpuszczenia go na jednolicie gładką, rzadką masę – energicznie wmieszaj rozmącone jajko oraz sól wraz ze sodą i octem; w chwili gdy całość zacznie ‘puchnąć’, wylej szybko do odpowiedniej, pokrytej srebrną folią do pieczenia formy – pozostaw by zupełnie ostygła, a potem, zabezpieczywszy szczelnie folią spożywczą, włóż do lodówki na całą noc.
Gotową stwardniałą bryłkę sera żółtego wyjmij z formy przekładając do przygotowanego półmiska i do czasu spożycia odpowiednio przechowuj w lodówce; max.1 tydzień.

Źródło
.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że sery żółte kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki szkodliwej tzw. 'chemii spożywczej' oraz być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. białka serwatki/mleka, mleko/śmietana/serwatka w proszku, żółtka/jaja w proszku, tanie tłuszcze roślinne i tłuszcze utwardzone trans, skrobie roślinne, E251-azotan sodu, E252-azotan potasu, E330-kwas cytrynowy, E331-cytryniany sodu, E339-fosforany sodu, E452-polifosforany, E575-lakon kwasu glukonowego, E951-aspartam, E1105-lizozym oraz bliżej nieokreślone 'barwniki i aromaty').
- mogą mieć nieprawidłowe proporcje składników.
- mogą zawierać komponenty nieświeże / klasy gorszej / z uprawy nieekologicznej.
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- mogą zawierać różne składniki nieopisane przez producenta.
- mogą być wytwarzane ze składników skażonych, bądź genetycznie modyfikowanych (GMO)
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.