Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 25 lipca 2015

Domowy ser Petit Brie; pleśniowy


>Składniki: 2l świeżego krowiego mleka tłustego (nie UHT!) + 1/8 łyżeczki bakterii starterowych Flora Danica (ew. mezofilno-termofilnych; MST - Lactococcus lactis subsp. lactis, Lactococcus lactis subsp. cremoris, Streptococcus salivarius subsp. Thermophilus), 0,2g penicillium candidum i 8 kropli płynnej podpuszczki naturalnej rozcieńczonej w 50ml zimnej wody (niechlorowanej)

>Wykonanie:
Mleko w garze podgrzej do temp.30C, po czym wmieszaj dokładnie kolejno bakterie i kultury starterowe – nakryj pokrywką i pozostaw na 15min, utrzymując stałą temp.30C – wmieszaj przygotowaną podpuszczkę i ponownie j/w pozostaw na 3godz (nadal temp. niezmienna) – uzyskany skrzep potnij w kostkę o boku 1-1,5cm i za pomocą sita przenieś do przygotowanej krągłej formy; nakryj gęstą gazą i obciąż równomiernie deską, pozostawiając tak na 12godz w temp. pokojowej (20-21C) – odwróć na drugą stronę i znów pozostaw na 24godz (ser powinien odstawać od ścianek formy) – ostrożnie wyjmij z formy, okraś ze wszystkich stron solą i odpowiednio pozostawiwszy wpierw w temp.12-14C do osuszenia, następnie odłóż na 3-5 miesięcy w temp.10C, przy wilgotności 85% (na powierzchni sera pojawi się biała pleśń, dniach będzie on przypominał biały, włochaty krążek).
Gotowy ser zabezpiecz srebrną folią do pieczenia i na dalszych 20 dni pozostaw w lodówce – z czasem stopniowego dojrzewania można ser kosztować i wg uznania decydować, w którym momencie jest najlepszy do spożycia – nie można przechowywać dłużej niż 60 dni (przerost pleśni wpłynie niekorzystnie na konsystencję sera).

Źródło
.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że sery pleśniowe kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki szkodliwej tzw. 'chemii spożywczej' oraz być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. białka serwatki/mleka, mleko/śmietana/serwatka w proszku, żółtka/jaja w proszku, tanie tłuszcze roślinne i tłuszcze utwardzone trans, skrobie roślinne, E251-azotan sodu, E252-azotan potasu, E330-kwas cytrynowy, E331-cytryniany sodu, E339-fosforany sodu, E452-polifosforany, E575-lakon kwasu glukonowego, E951-aspartam, E1105-lizozym oraz bliżej nieokreślone 'barwniki i aromaty').
- mogą mieć nieprawidłowe proporcje składników.
- mogą zawierać komponenty nieświeże / klasy gorszej / z uprawy nieekologicznej.
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- mogą zawierać różne składniki nieopisane przez producenta.
- mogą być wytwarzane ze składników skażonych, bądź genetycznie modyfikowanych (GMO)

! Dobrej jakości ser pleśniowy Brie...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'Brie...[rodzaj]', jak i wyszczególnione składniki wykorzystane do produkcji - dobry Brie jest ok.4-5-składnikowy (kolejno: mleko zwierzęce pasteryzowane lub nie + sól, podpuszczka mikrobiologiczna, kultury bakterii i pleśni [zależnie od gatunku]; ew. naturalne dodatki smakowe [np. zioła/przyprawy]).
... charakteryzuje się odpowiednią konsystencją, zależnie od gatunku (2 zarejestrowane oficjalnie): Brie de Meaux młody jest miękki, kremowy, na poły płynny; Brie de Melun jest bardziej zwięzły i nieco twardszy; w wysokiej temperaturze ser łatwo podlega topnieniu.
... ma barwę jednolitą; w przekroju biało-żółtawą z ew. cętkami naturalnych przypraw, wierzch biały (delikatny meszek pleśni) z ew. czerwonym lub brązowawym nakropieniem (charakterystyczne zwłaszcza dla Brie de Melun); ser w żadnym stadium dojrzałości nie może mieć twardych części ani szarych/ciemnych przebarwień.
...charakteryzuje się odpowiednim smakiem czystym, delikatnym, słonawym, lekko pieczarkowym w przypadku Brie de Meaux, z ew. nutą dodatków smakowych; ser młodszy jest łagodny, zaś dojrzalszy bardziej pikantny.
... posiada certyfikat jakości (znak: elipsa z umieszczonym weń symbolem 'PL-ośmio cyfrowy numer identyfikacyjny mleczarni (znak weterynaryjny)-WE; oraz ewentualne inne) oraz informację o braku zawartości GMO.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.