Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 4 lipca 2015

Domowy krem czekoladowo-orzechowy 'Nutella'


>Składniki: (wersja I-prosta) 300g świeżo wyłuskanych orzechów laskowych, 80ml świeżego oleju orzechowego / rzepakowego, po 60g jasnego brązowego cukru oraz ciemnego gorzkiego kakao + ok.100ml krowiego mleka pełnotłustego (wersja II-maślana) 100g ciemnej gorzkiej czekolady, 70g masła (przepis na blogu), 90g zmielonego na puder jasnego brązowego cukru, 100g krowiego mleka 3,2%, 80g orzechów j/w; (wersja III-oryginalna) 100g czekolady ciemnej gorzkiej oraz 50g ciemnej mlecznej, 100g orzechów j/w, 120-130ml krowiego mleka 3,2% i 2 czubate łyżki mleka w proszku pełnotłustego + ew. parę kropel ekstraktu z wanilii (przepis na blogu)

>Wykonanie:

(I) świeżo wyłuskane orzechy odpowiednio lekko podpraż i usuń zeń brązowe łupinki, a po ostygnięciu, zmiel w malakserze, tuż pod koniec z wolna dodając olej, cukier i kakao – na koniec dolewaj zagotowane wcześniej, przestygłe mleko w takiej ilości, by uzyskać odpowiadającą sobie gęstość masy (ale nie więcej niż podano w składnikach); (II) drobno utłuczoną czekoladę w rondlu z dodatkiem masła, mleka i cukru podgrzewaj, nieustannie mieszając, do zupełnego stopienia się tego wszystkiego i uzyskania jednolitej płynnej konsystencji – zestaw z palnika i rozetrzyj wraz z przygotowaną chwilę wcześniej j/w ‘płynną’ mączką orzechową, do jednolitej gęstawej konsystencji; (III) mleko w proszku w rondlu  z mlekiem płynnym rozprowadź tak, by nie było grudek, po czym mieszając, doprowadź do zawrzenia – zestaw z palnika, na razie odstawiając na bok. Tymczasem, do przygotowanej już jak w wersji I ‘płynnej mączki’ orzechowej, nieprzerwanie je w malakserze miksując, z wolna dodawaj stopioną tuż wcześniej w tzw. ‘kąpieli wodnej’ przestygłą czekoladę oraz przygotowane przestygłe mleko z opcjonalnym dodatkiem wanilii – miksuj do chwili uzyskania jednolicie gładkiej, półpłynnej masy.
Gotowy krem przelej do przygotowanego słoiczka i wpierw pozostawiwszy w miejscu chłodnym do całkowitego ostygnięcia, następnie zabezpiecz szczelnie folią/zamknij wieczkiem; odstaw do lodówki na całą noc, by się zagęściła – przechowuj w miejscu bardzo chłodnym, ok.1 tygodnia.


Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że słodkie kremy kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki szkodliwej tzw. 'chemii spożywczej' (regulatory, konserwanty, aromaty i barwniki).
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami (m.in. mleko/śmietana w proszku, żółtka/jaja w proszku, skrobia modyfikowana, nieodpowiednie proporcje składników z przewagą tanich).
- mogą mieć nieprawidłowe proporcje składników (m.in. zbyt dużo cukru, soli czy tłuszczu).
- mogą zawierać komponenty nieświeże / klasy gorszej / pochodzenia nieekologicznego.
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- mogą zawierać różne składniki nieopisane przez producenta/restauratora.
- mogą być wytwarzane ze składników skażonych, bądź genetycznie modyfikowanych (GMO)
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.