Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 5 lipca 2015

Domowy karmel, masa kajmakowa i toffi


masa kajmakowa
> Składniki: (I-kamel) zwykły biały cukier w ilości wg potrzeby* (II-kajmak) 120g cukru j/w, 200g słodkiej śmietany kremówki 30% (przepis na blogu) oraz 0,5 łyżeczki soli morskiej (III-toffi) 150g cukru j/w, 1 łyżka cukru waniliowego (przepis na blogu), 200ml kremówki j/w, 50g masła (przepis na blogu), szczypta soli j/w oraz 40ml zwykłej wody
 

> Wykonanie:
(I) cukier wsyp na patelnię teflonową i nadstaw na najmniejszy ogień, podgrzewając do chwili całkowitego stopienia i uzyskania głębokiej bursztynowej barwy; w trakcie podgrzewania nie mieszaj, ale co pewien czas energicznie poruszaj patelnią – schłódź szybko, nadstawiając nad większy garnek z zimną wodą, po czym po ok.3-4min powtórz wcześniejszy proces podgrzewania
gotowy karmel niezwłocznie spożytkuj wedle potrzeby (po ostygnięciu zupełnie zastyga); (II) cukier rozpuść zupełnie na patelni jak w wersji I (ok.2-3min), a następnie wlewając 1/3 z podanej ilości śmietany, mieszaj do dobrego połączenia – dodaj resztę śmietany i ciągle mieszając, podgotuj całość ok.1-2min –  zestaw z palnika i wmieszaj sól; (III) postępuj podobnie, jak w wersji II: po skarmelizowaniu cukru (8-10min na patelni) dokładnie wmieszaj weń wodę i po kolejnych 2-3min podgrzewania, wmieszaj również śmietanę – gotuj dalej nad małym ogniem, do chwili wyraźnego znacznego gęstnienia masy; tuż pod koniec dodawszy sól oraz posiekane masło, mieszając do jego całkowitego stopienia i dobrego rozprowadzenia, podgotuj jeszcze krótki czas, by uzyskać odpowiadającą sobie gęstość. 
Gotowy karmel przelej do wyparzonego słoja, zamknij szczelnie i pozostaw do ostygnięcia (jeszcze się zagęści**); odpowiednio przechowuj do ok.1,5 tygodnia. 

* możesz użyć również jasnego brązowego cukru, wg uznania (karmel będzie delikatnie ciemniejszy). 
** by kajmak stał się smarowny, wstaw zeń słoiczek do ciepłej wody na parę minut, bądź też wyłóż masę na patelnię i nad małym ogniem podgrzej chwilę (nie przypal!). 

PS nieszczęśliwie mi to zdjęcie wyszło... zapewniam, że masa nie ma żadnych grudek, a to widoczne, to tylko bąbelki powietrza (naturalnie powstałe przez mieszanie łyżką), natomiast te kropki ciemniejsze są drobinkami kakao (nie fąflami z przypalenia xD), które się nieopatrznie dostały do masy, kiedy okraszałam powierzchnię wokół słoiczka (ano tak to jest, kiedy się nie ma czasu na nic i kleci się fotosy na szybko *ha, trudno* xDD)

masa kajmakowa

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że masy karmelowe/kajmakowe kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędną szkodliwą tzw. 'chemię spożywczą' oraz być fałszowane różnymi dodatkami (m.in. tanie oleje roślinne, roślinne tłuszcze utwardzone i uwodornione, mleko/śmietana w proszku, cukry pod różna postacią [m.in. glukoza, fruktoza, dekstroza, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop kukurydziany], sól,  lecytyna sojowa, wanilina; nieodpowiednie proporcje składników z przewagą tanich).
- mogą mieć nieprawidłowe proporcje składników (m.in. zbyt dużo cukru czy soli).
- mogą zawierać komponenty nieświeże / klasy gorszej / pochodzenia nieekologicznego.
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- mogą zawierać różne składniki nieopisane przez producenta.
- mogą być wytwarzane ze składników skażonych, bądź genetycznie modyfikowanych (GMO)
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.