Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 2 lipca 2015

Domowe suszone pomidory w oliwie/oleju [zalewie oliwnej/olejnej]


>Składniki: 10kg pomidorów mączystych lima + ok.1,5l oliwy z oliwek (ew. oleju roślinnego wybranego), 1 łyżeczka octu winnego, suszone zioła prowansalskie i sól morska do smaku oraz po 1 średnim świeżym ząbku czosnku na 1 słoik
 
>Wykonanie:
Oczyszczone pomidory przetnij na poły, wydrąż gniazda nasienne i porozkładaj ścisło i skórką do dołu na pokrytej papierem do pieczenia blasze – wstaw do rozgrzanego już do temp.60-90C i weń przetrzymaj ok.5-6godz, do wysuszenia (skórki pomarszczone, miąższ suchy ale sprężysty; nie przesusz!) – przełóż do misy, wymieszaj z octem oraz ziołami i sola do smaku, po czym porozmieszczaj ciasno w przygotowanych słoikach, przekładając plasterkami czosnku, do 3/4 wysokości – zalej gorącą oliwą (/olejem; podgrzane tuż wcześniej w rondelku), szczelnie zamknij wieczkiem i poukładaj słoiki na stolnicy do góry dnem, pozostawiając do zupełnego ostygnięcia.
Gotowe pomidory do czasu spożycia odpowiednio przechowuj max.1 rok – po otwarciu, pozostawione w słoiku z zalewą, czy odcedzone i wyłożone do wyparzonej miseczki, zabezpieczone szczelnie folią spożywczą, w lodówce; max 3-5 dni.


Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że suszone pomidory w zalewie kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. E250-azotyn sodu, E300-kwas askorbinowy, E330-kwas cytrynowy, bliżej nieokreślone 'aromaty').
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. zbyt duża zawartość wody, niskiej jakości olejów/oliwy, czy innych składników przyprawowych jak np.kapary, cebula, czosnek).
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak
- mogą mieć nieprawidłową kwasowość
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Dobrej jakości suszone pomidory w zalewie...
... mają na opakowaniu zarówno nazwę 'pomidory suszone w zalewie (/ w oliwie/oleju)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobre pomidory w zalewie są 4-składnikowa (kolejno: pomidory suszone naturalnie, oliwa z oliwek/olej + dodatki i przyprawy naturalne).
... mają konsystencję zwartą, na poły miękką a nie rozmiękłą, pomidory są całe, nie postrzępione; zalewa nie jest mętna i przebarwiona.
... mają barwę od jasno czerwonej do ciemno bordowej (zależnie od świeżości; w miarę upływu czasu naturalnie ciemnieją)); zalewa jasno/ciemno żółta może być tylko delikatnie podbarwiona czerwienią.
...smak wyrazisty, pomidorowy z posmakiem soli oraz dodatków i przypraw oraz wykorzystanej zalewy (zależnie od rodzaju); zapach delikatny, charakterystyczny, nie może być 'czuć starą skarpetą'.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.