Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 21 czerwca 2015

Syrop z kwiatów akacji


>Składniki: 1l (ok.180g) świeżych kwiatów akacji, 1l zwykłej wody, 100g jasnego brązowego cukru, 1 łyżeczka cukru waniliowego (przepis na blogu), 1 roztarte ziarno kardamonu i 20g naturalnej pektyny (przepis na blogu), świeżo wyciśnięty sok z 1 średniej cytryny (ok.50ml)

>Wykonanie:
Oczyszczone kwiaty fiołka w rondelku zalej wrzącą wodą i pod pokrywką pozostaw na 6godz. – poprzez sito przecedź i do uzyskanego wywaru wmieszawszy cukier, pektynę i przyprawy, doprowadź do zawrzenia – podgotuj na małym ogniu do momentu redukcji płynu do 2/3 ilości – wmieszaj sok cytrynowy i podgotuj jeszcze ok.1-2min.
Gotowy syrop przelej do przygotowanej butelki/słoiczka i szczelnie zamknij – do czasu wykorzystania przechowuj w miejscu ciemnych, suchym i chłodnym, ok.1 roku.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że syropy owocowe kupne:
- mogą być produkowane na bazie syropów jak glukozowe / glukozowo-fruktozowe czy kukurydziane; mogą zawierać także inne szkodliwe słodziki.
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (różne proporcje składników naturalnych wzmacnianych sztucznymi aromatami i barwnikami).
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.