Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 21 czerwca 2015

Syrop z fiołków [z kwiatów fiołka wonnego]


>Składniki: 250g świeżych kwiatów fiołka wonnego, 1l zwykłej wody, świeżo wyciśnięty sok z 0,5 średniej cytryny oraz cukier biały (ew. jasny brązowy) w ilości takiej, ile wynosi waga pozyskanego wywaru (ok.600g)

>Wykonanie:
Oczyszczone kwiaty fiołka w rondelku zalej wrzącą wodą i pod pokrywką pozostaw na 12godz. – poprzez sito przecedź i do uzyskanego wywaru wmieszawszy sok z cytryny oraz odpowiednią ilość cukru, ponownie doprowadź do zawrzenia – podgotuj na małym ogniu ok.60min, do momentu lekkiego wyraźnego zagęszczenia.
Gotowy syrop przelej do przygotowanej butelki/słoiczka i szczelnie zamknij – do czasu wykorzystania przechowuj w miejscu ciemnych, suchym i chłodnym, ok.1 roku.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że syropy owocowe kupne:
- mogą być produkowane na bazie syropów jak glukozowe / glukozowo-fruktozowe czy kukurydziane; mogą zawierać także inne szkodliwe słodziki.
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (różne proporcje składników naturalnych wzmacnianych sztucznymi aromatami i barwnikami).
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.