Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 22 czerwca 2015

Syrop rabarbarowo-truskawkowy


>Składniki: po 500g łodyg świeżego rabarbaru (najlepiej czerwonego) i świeżych truskawek + 600-800g białego cukru, świeżo wyciśnięty sok z 1 małej cytryny i 100-500ml zwykłej wody*
 
>Wykonanie:
Oczyszczony rabarbar potnij na małe kawałki i z oczyszczonymi cząstkami truskawek w rondlu zalawszy wrzątkiem, gotuj od zawrzenia ok.15min – odstaw pod pokrywką do zupełnego ostygnięcia, po czym przecedź przez tetrową pieluchę do mniejszego rondla, wmieszaj cukier i sok z cytryny i ponownie zagotuj – dalej na małym ogniu gotuj do częściowego odparowania płynu i wyraźnego zagęszczenia – wmieszaj sok cytrynowy.
Gotowy syrop przelej do przygotowanej butelki/słoiczka i szczelnie zamknij – do czasu wykorzystania przechowuj w miejscu ciemnych, suchym i chłodnym, ok.1 roku.

* im mniej wody, tym syrop bardziej esencjonalny i zagęszczony. 

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że syropy owocowe kupne:
- mogą być produkowane na bazie syropów jak glukozowe / glukozowo-fruktozowe czy kukurydziane; mogą zawierać także inne szkodliwe słodziki.
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (różne proporcje składników naturalnych wzmacnianych sztucznymi aromatami i barwnikami).
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.