Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 20 czerwca 2015

Mus z rabarbaru [niesłodzony]


>Składniki: 500g świeżych łodyg rabarbaru, 0,5 średniej cytryny i zwykła woda + opcjonalnie: naturalna laska wanilii, świeżo zmielony cynamon, świeżo starte skórki wybranego cytrusa (cytryna/pomarańcza) lub korzeń imbiru (świeży/sproszkowany) oraz jasny brązowy cukier do smaku

>Wykonanie:
Rabarbar oczyść z włókien, potnij na krótsze odcinki, po czym w rondelku podlawszy minimalną ilością wody, z dodatkiem ew. wybranych przypraw (prócz cukru) doprowadź do zawrzenia – na średnim ogniu gotuj, często rozcierając, do zupełnej miękkości i rozmusowania łodyg oraz zagęszczenia masy (ok.15min) – zestaw z palnika, wmieszaj świeżo wyciśnięty sok z cytryny oraz ew. cukier do smaku i wg uznania zmiksowawszy na gładko, przełóż do przygotowanego słoika – niezwłocznie szczelnie zamknij i odstaw do ostygnięcia i użytku bieżącego, albo odpowiednio zapasteryzuj na zaś.
Gotową konfiturę na bieżąco przechowuj w lodówce, ok.1 tygodnia, natomiast po pasteryzacji w piwniczce, max.1 rok.
Źródło - przepis własny

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że mus owocowy kupny:
- może być produkowany z owoców nie pierwszej świeżości, bądź w ogóle nie z owoców świeżych ale z przetworzonych pulp czy past owocowych (nie zawierających już naturalnych cennych wartości odżywczych, za to bogatych w szkodliwe dodatki tzw. 'chemii spożywczej')
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu 'zagęszczacze, barwniki i aromaty'
- może być wzbogacony różnego rodzaju niezdrowymi słodzikami (typu cukier glukozowy/glukozowo-fruktozowy, syrop kukurydziany itp)
- może mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak (przesłodzony lub kwaśny)
- może mieć nieprawidłową proporcjonalność składników
- może zawierać różne składniki dodatkowe nieopisane przez producenta/restauratora
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.