Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 20 czerwca 2015

Konfitura czekoladowa z rabarbaru


>Składniki: 4x250ml oczyszczonego pociętego drobno rabarbaru, 8 łyżek białego cukru (ew. jasnego brązowego), 3 łyżki melasy buraczanej (ew. pszczelego miodu wielokwiatowego), szczypta soli morskiej + ok.50-70g ciemnej gorzkiej czekolady

>Wykonanie:
Oczyszczony już z włókien rabarbar potnij na małe odcinki, zasyp rondelku cukrem i z dodatkiem melasy i soli podgrzewaj nad średnim ogniem, często mieszając, do zmięknięcia warzywa i uwolnienia soków – doprowadziwszy do zawrzenia, dalej na małym ogniu pruż, nadal co pewien czas dokładnie mieszając, do momentu wyraźnego rozmusowania rabarbaru, odparowania płynu i zgęstnienia; zestaw z palnika i wmieszaj posiekaną czekoladę, do całkowitego rozpuszczenia i dobrego rozprowadzenia.
Gotową konfiturę w przygotowanym słoiku odpowiednio odstaw do ostygnięcia, a potem szczelnie zamknij wieczkiem i do czasu spożycia przechowuj w chłodzie spiżarki (ew. w lodówce), do ok.1 tygodnia – w razie potrzeby, odpowiednio zawekuj na zaś (wtenczas przechów max.1 rok).

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że konfitury czekoladowe kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, E202-sorbinian potasu, E412-guma guar, E330-kwas cytrynowy, bliżej nieokreślone 'aromaty' i 'barwniki').
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. mleko/śmietana w proszku, E410-mączka chleba świętojańskiego, zbyt duża zawartość żelatyny i pektyn wiążących dużą zawartość wody).
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.
- mogą być wytwarzane ze składników skażonych, bądź genetycznie modyfikowanych (GMO)
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.