Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 20 czerwca 2015

Domowy ekstrakt waniliowy [z wanilii naturalnej]


>Składniki: 6 całych suszonych lasek prawdziwej wanilii (dobrej jakości!) + 125ml wódki 45% i 125ml spirytusu 95% (ew.250ml samego spirytusu)

>Wykonanie:
Laski wanilii ostrym nożykiem ponacinaj wzdłuż i podziel na krótsze odcinki – w wyparzonym tuż wcześniej czystym wrzątkiem, osuszonym szklanym słoiku zalej całkowicie alkoholem, zamknij szczelnie wieczko i tak pozostaw w miejscu  zaciemnionym o temp. pokojowej, na czas min.1-tygodniowego leżakowania przed pierwszym wykorzystaniem; ew. potem przecedzony*, przechowuj w miejscu chłodnym, także zaciemnionym, max.1 rok.

* kontroluj intensywność swojego ekstraktu - po uzyskaniu dla Ciebie odpowiedniej, usuń zeń laski wanilii.
! w miarę upływu czasu, ekstrakt będzie stawał się coraz ciemniejszy (barwa od miodowo-złotej do brązowo-herbacianej), to zupełnie normalne ;]

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że ekstrakty/olejki zapachowe kupne:
- mogą być produkowane na bazie aromatów sztucznych.
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (różne proporcje składników naturalnych wzmacnianych sztucznymi aromatami i barwnikami).
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Ekstrakt waniliowy kupny zazwyczaj nie ma niczego wspólnego z wanilią naturalną, a zamiast niej zawiera w sobie syntetyczny aromat o zbliżonej nazwie 'wanilina' lub 'etylowanilina' (druga jest 2-3-krotnie mocniejsza).
Wanilina syntetyczna (aldehyd 4-hydroksy,3-metoksy benzoesowy) może powodować podrażnienia i zapalenia kontaktowe skóry, egzemę oraz zmianę skórnej pigmentacji (przebarwienia). Zawiera w sobie nieoznakowany 'MSG', czyli glutaminian monosodowy (Monosodium Glutamate; sól sodowa kwasu glutaminowego), który oddziałuje na mózg sprawiając, że dana potrawa wydaje się być smaczniejsza, niż jest w rzeczywistości - u osób wrażliwych może powodować objawy tzw. 'syndromu chińskiej restauracji' (zawroty głowy, nadmierną potliwość, uczucie niepokoju i palpitacje serca.
Ciekawostka -  w roku 2006 japońska chemiczka Mayu Yamamoto udowodniła, że istnieje możliwość wyizolowania waniliny z... kału bydła domowego! Za odkrycie to otrzymała rok później Ig Nobla (Antynobel przyznawany za niepoważne badania naukowe).
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.