Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 20 czerwca 2015

Domowy ekstrakt cytrusowy - cytrynowy lub pomarańczowy


>Składniki: 3 średniej wielkości cytryny lub 2 duże pomarańcze + po 125ml wódki 45% i spirytusu 95% (ew.250ml czystej wódki)

>Wykonanie:
Wybrane cytrusy umyj pod bieżącą ciepłą wodą, szorując dobrze czyścikiem, po czym przelej krótko czystym wrzątkiem, obierz ze skórki i tąże podzieliwszy na cieńsze paski, oczyść z wewnętrznego białego gorzkiego albedo (‘filetując’ ostrzem nożyka) – skrojoną w kostkę, w wyparzonym szklanym słoiku zalej zupełnie mieszanką alkoholu, zamknij szczelnie wieczko i tak pozostaw w miejscu zaciemnionym o temp. pokojowej, na czas min.1-tygodniowego leżakowania przed wykorzystaniem; ew. potem przecedzony*, przechowuj już w miejscu chłodnym, także ciemnym, max.1 rok.

* kontroluj intensywność swojego ekstraktu - po uzyskaniu dla Ciebie odpowiedniej, usuń zeń skórki cytrusów.
! w miarę upływu czasu, ekstrakt będzie stawał się coraz ciemniejszy (barwa od miodowo-złotej do brązowo-herbacianej), to zupełnie normalne ;]
Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że ekstrakty/olejki zapachowe kupne:
- mogą być produkowane na bazie aromatów sztucznych.
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (różne proporcje składników naturalnych wzmacnianych sztucznymi aromatami i barwnikami).
- mogą mieć nieodpowiednią konsystencję, zapach i smak.
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.