Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 20 czerwca 2015

Domowy dżem / konfitura z rabarbaru, truskawek i jabłek; 2 wersje


>Składniki: (wersja I - z truskawkami) 1kg świeżych łodyg rabarbaru (najlepiej różowego) i 500g świeżych truskawek oraz 250ml białego cukru (ew. jasnego brązowego), świeżo wyciśnięty sok z 0,5 średniej cytryny (wersja II - z jabłkami) 600g rabarbaru j/w i 300g jabłek oraz 500g cukru j/w, świeżo wyciśnięty sok z 0,5 średniej cytryny + obie wersje opcjonalnie-dodatki: ziarenka z wanilii naturalnej, świeżo zmielony cynamon, świeżo starta skórka z cytryny/pomarańczy lub poszatkowany świeży korzeń imbiru

>Wykonanie:

Oczyszczony z włókien i pocięty na małe odcinki rabarbar w dużym garnku wymieszawszy z cząstkami oczyszczonych truskawek bądź kostką jabłek (obranych), zasypawszy cukrem, pozostaw w temp. pokojowej na 12godz, by puścił sok – wmieszaj sok cytrynowy, ew. wybrane dodatki smakowe, doprowadź do zawrzenia i dalej 'smaż' na małym ogniu, bez pokrywki i co pewien czas mieszając, do chwili 'zeszklenia' i ‘rozmusowania’ owoców oraz odparowania nadmiaru soków i uzyskania pożądanej konsystencji (ok.50min od chwili zawrzenia).
Gotowy już dżem wedle uznania robotem ręcznym jeszcze zmiksuj dla gładkości, po czym przełóż do przygotowanych wyparzonych słoików i niezwłocznie odpowiednio zapasteryzuj (- takie odpowiednio przechowuj max.1 rok); bądź do użytku bieżącego, po ostygnięciu zabezpiecz szczelnie folią spożywczą i do czasu spożycia wstaw do lodówki (tu: na ok.1,5 tygodnia).

Źródło - TU&TU

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że dżem/konfitura owocowa kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, E202-sorbinian potasu, E412-guma guar, E330-kwas cytrynowy, bliżej nieokreślone 'aromaty' i 'barwniki').
- może być fałszowany różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. E410-mączka chleba świętojańskiego, zbyt duża zawartość żelatyny i pektyn wiążących dużą zawartość wody).
- może mieć nieodpowiedni zapach i smak
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości dżem/konfitura owocowa...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'dżem z [rodzaj owoców]', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobry dżem jest 4-5-składnikowy (kolejno: owoce-rodzaj, woda i cukier oraz ew.pektyna naturalna + przyprawy naturalne, np. wanilia).
... ma konsystencję żelową gęstą i gładką, w której zawieszone są cząstki świeżego owocu.
... ma barwę wyrazistą, soczystą; zależną od rodzaju owoców, jednolitą, w miarę upływu czasu od produkcji nieco ciemnieje. 
...smak wyrazisty, charakterystyczny dla danego rodzaju owocu, słodki z wyczuwalną nutą kwasku naturalnego.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.