Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 22 czerwca 2015

Domowy cukier waniliowy [z prawdziwą wanilią]


>Składniki: 2 całe duże suszone laski wanilii + 500ml drobnego cukru jasnego białego (ew. jasnego brązowego)

>Wykonanie:

Laski wanilii przetnij wzdłuż – wyskrobane ziarenka oraz samą pociętą na mniejsze kawałki pustą laskę  wymieszaj z cukrem w słoiku – zamknij szczelnie i pozostaw w miejscu suchym i chłodnym, na czas min.1-tygodniowego leżakowania przed użyciem – odpowiednio j/w przechowuj max.1 rok.


Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że cukier waniliowy kupny zazwyczaj nie ma niczego wspólnego z wanilią naturalną, a zamiast niej zawiera w sobie syntetyczny aromat o zbliżonej nazwie 'wanilina' lub 'etylowanilina' (druga jest 2-3-krotnie mocniejsza).
Wanilina syntetyczna (aldehyd 4-hydroksy,3-metoksy benzoesowy) może powodować podrażnienia i zapalenia kontaktowe skóry, egzemę oraz zmianę skórnej pigmentacji (przebarwienia). Zawiera w sobie nieoznakowany 'MSG', czyli glutaminian monosodowy (Monosodium Glutamate; sól sodowa kwasu glutaminowego), który oddziałuje na mózg sprawiając, że dana potrawa wydaje się być smaczniejsza, niż jest w rzeczywistości - u osób wrażliwych może powodować objawy tzw. 'syndromu chińskiej restauracji' (zawroty głowy, nadmierną potliwość, uczucie niepokoju i palpitacje serca.
Ciekawostka -  w roku 2006 japońska chemiczka Mayu Yamamoto udowodniła, że istnieje możliwość wyizolowania waniliny z... kału bydła domowego! Za odkrycie to otrzymała rok później Ig Nobla (Antynobel przyznawany za niepoważne badania naukowe).
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.