Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 2 czerwca 2015

Domowe powidła śliwkowe


>Składniki: 1,5kg dojrzałych śliwek-węgierek (na zaprawy) + ew.125-375ml białego cukru (ew. jasnego brązowego)

>Wykonanie:
Śliwy odpowiednio oczyść i sam wydrylowany i drobno poćwiartowany miąższ w średniej wielkości rondelku podgrzej nad średnim ogniem mieszając, do chwili puszczenia soku – doprowadź do zawrzenia i dalej znów na ogniu średnim ‘podsmażaj’, często mieszając, do całkowitego rozmusowania owoców oraz odparowania nadmiaru soków i wyraźnego zagęszczenia masy owocowej (gęstość wg uznania własnego). Dalej, w wersji I – niezwłocznie na gorąco przystąp do wekowania, bądź w wersji II – zestaw z palnika, pozostaw w rondelku pod rozszczelnioną pokrywką do zupełnego ostygnięcia, po czym ponownie doprowadź do zawrzenia, gotując j/w przez ok.2godz; powtarzaj tę czynność przez 3 kolejne dni (łącznie 3 gotowania przez ok.1,5-2godz), przy czym przy tymże ostatnim, ew. wpierw zmiksowawszy na jednolicie gładką konsystencję, zagotuj z dodatkiem cukru i całość znów pruż (od chwili ponownego zawrzenia) rzeczone 1,5-2godz, bądź krócej, aż do mocnego zgęstnienia – teraz już na gorąco zawekuj.
Gotowe powidła zamknięte już w wyparzonych słojach odpowiednio odstaw do całkowitego ostygnięcia; przechowuj max.1 rok.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że powidła śliwkowe kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, E202-sorbinian potasu, E412-guma guar, E330-kwas cytrynowy, E331-cytrynian sodu, bliżej nieokreślone 'aromaty' i 'barwniki').
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. E410-mączka chleba świętojańskiego, zbyt duża zawartość żelatyny i pektyn wiążących dużą zawartość wody).
- mogą mieć nieodpowiedni zapach i smak
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości powidła śliwkowe...
... mają na opakowaniu zarówno nazwę 'powidła śliwkowe (/ ze śliwek)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobre powidła są jedno lub 2-składnikowe (kolejno: śliwki i cukier + ew. określona zawartość % wody [poniżej 50%]).
... mają konsystencję gęstego musu, gładkiego lub z wyczuwalną zawartością naturalnych skórek i miąższu owoców; od treści nie może się oddzielać płyn.
... mają barwę wyrazistą, soczystą, ciemną czarno-fioletową, jednolitą; w miarę upływu czasu od produkcji nieco ciemnieje.
...smak wyrazisty, charakterystyczny dla śliw, słodki bardziej/mniej (zależnie od zawartości cukrów naturalnych i dodanych) z wyczuwalną charakterystyczną nutą kwasku naturalnego.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.