Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 2 maja 2015

Sałatka buraczana z jabłkiem i cebulką


>Składniki - 6 średniej wielkości buraków czerwonych, 1-2 duże słodkie  jabłka, 1 średniej wielkości biała cebula oraz 0,5 średniej wielkości cytryny

>Wykonanie - buraki w łupince ugotuj do miękkości (nie rozgotuj!), po czym krótko opłucz w zimnej wodzie, usuń ‘piętki’, wytnij brzydsze części skórki i na gorąco poszatkuj do dużego garnka (najwygodniej opłukanego tego, w którym się ugotowały) - dodaj również poszatkowane jabłko (obrane) z cebulką, skrop świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny (mniej, jeśli jabłka są kwaskowate już same w sobie) i całość dokładnie wymieszawszy, przełóż do przygotowanej szklanej misy.
Gotową sałatkę po zupełnym ostygnięciu zabezpiecz szczelnie folią spożywczą i odstaw do lodówki  na min.40min przed spożyciem; przechowuj max.3-5dni.

Źródło - przepis własny

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że sałatki kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. syrop glukozowy, E955-sukraloza, E260-kwas octowy, E300-kwas askorbinowy, E330-kwas cytrynowy, E412-guma guar, E415-guma ksantanowa, E417-guma tara, bliżej nieokreślone 'aromaty').
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. mleko/śmietana w proszku, żółtka/jaja w proszku, skrobia modyfikowana, zbyt duża ilość oleju i zalewy; nieodpowiednie proporcje składników z przewagą tanich).
- mogą mieć nieodpowiedni zapach i smak
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości sałatki...
... mają na opakowaniu zarówno nazwę 'sałatka.../ z...' (zależnie od rodzaju), jak i informację odnośnie daty przydatności do spożycia (nie dłuższą niż 2dni od produkcji) oraz zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobra sałatka jest ledwie paro-składnikowa (kolejno: rodzaje gotowanych warzyw/owoców, sól, pieprz, ew.cukier i sok cytrynowy + zalewa w postaci śmietany/majonezu/innego sosu na zimno naturalnych-opisy na blogu).
... mają konsystencję wyraźnie świeżą; szatkowane warzywa/owoce są miękkie ale nie rozgotowane; wkład nie pływa w zalewie, ale jest nim lekko obtoczony; nie są oślizgłe i ciągnące.
... mają barwę świeżą, wyrazistą, soczystą (zależnie od rodzaju wkładu), jednolitą bez przebarwień; zalewa jest wybarwiona jednolicie z ew. cętkami przypraw naturalnych (zależnie od jej rodzaju). 
...smak wyrazisty, charakterystyczny dla danego rodzaju warzyw/owoców oraz zalewy i przypraw; nie może być za kwaśne, słodkie ani przesolone, smaki się równoważą; nie wydzielają przykrego zapachu.
... posiadają certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.