Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 2 maja 2015

Domowe buraczki smażone - oprószane


>Składniki: (wersja I) 500g ugotowanych buraków, 1 średnia biała cebula + 2 czubate łyżki masła (przepis na blogu), 1 łyżka białej mąki pszennej oraz ok.1 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub octu jabłkowego (przepis na blogu) i sól morska do smaku (wersja II) 750g buraków, 125-187,5ml krowiego mleka 3,2%, 1 łyżka mąki j/w, 1 łyżka masła j/w oraz świeżo wyciśnięty sok z cytryny i sól morska do smaku

>Wykonanie:

(I) cebule drobno posiekaj i odpowiednio na rozgrzanej już patelni z masłem podsmaż do zeszklenia (lekko osoliwszy) – dobrze mieszając wsiej przez sito mąkę i gdy się lekko zagęści, wmieszaj poszatkowane na drobnych oczkach tarki buraki – wymieszaj, przetrzymując jeszcze chwilę na ogniu, po czym zestaw z palnika i dopraw sokiem cytrynowym (/octem) i solą, wg uznania; (II) poszatkowane j/w buraki w rondelku zalej mlekiem, oprósz mąką, wymieszaj, po czym mieszając doprowadź do zawrzenia i zagęszczania – wmieszaj tłuszcz do rozpuszczenia i zestaw z palnika; dopraw sokiem z cytryny i solą do smaku.
Gotowe buraczki serwuj od razu na gorąco; nie nadaje się do przechowania.
 
Źródło - (I) TU / (II) przepis własny

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że jarzynki kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. syrop glukozowy, E955-sukraloza, E260-kwas octowy, E300-kwas askorbinowy, E330-kwas cytrynowy, E412-guma guar, E415-guma ksantanowa, E417-guma tara, bliżej nieokreślone 'aromaty').
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. mleko/śmietana w proszku, żółtka/jaja w proszku, skrobia modyfikowana, zbyt duża ilość oleju i zalewy; nieodpowiednie proporcje składników z przewagą tanich).
- mogą mieć nieodpowiedni zapach i smak
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości jarzynki...
... mają na opakowaniu zarówno odpowiednią nazwę określającą produkt (zależnie od rodzaju), jak i informację odnośnie daty przydatności do spożycia (nie dłuższą niż 2dni od produkcji) oraz zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobra sałatka jest ledwie paro-składnikowa (kolejno: rodzaje gotowanych warzyw/owoców, sól, pieprz, ew.cukier i sok cytrynowy + zalewa w postaci śmietany/majonezu/innego sosu na zimno naturalnych-opisy na blogu).
... mają konsystencję wyraźnie świeżą; szatkowane warzywa/owoce są miękkie ale nie rozgotowane; wkład nie pływa w zalewie, ale jest nim lekko obtoczony; nie są oślizgłe i ciągnące.
... mają barwę świeżą, wyrazistą, soczystą (zależnie od rodzaju wkładu), jednolitą bez przebarwień; zalewa jest wybarwiona jednolicie z ew. cętkami przypraw naturalnych (zależnie od jej rodzaju). 
...smak wyrazisty, charakterystyczny dla danego rodzaju warzyw/owoców oraz zalewy i przypraw; nie może być za kwaśne, słodkie ani przesolone, smaki się równoważą; nie wydzielają przykrego zapachu.
... posiadają certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.