Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 2 maja 2015

Domowa mizeria do obiadu


>Składniki: 1 długi zielony ogórek szklarniowy, 200g kwaśnej śmietany 12% (czy jogurtu naturalnego; przepis na blogu TU i TU), szczypta soli morskiej oraz czarnego pieprzu świeżo mielonego (opcjonalnie) 1 mały pęczek świeżego zielonego koperku/szczypiorku

>Wykonanie:
Umytego ogórka, ew. obrawszy ze skórki, pokrajaj na jak najcieńsze plasterki – w przygotowanej miseczce wymieszaj z podanymi, rozrobionymi już w śmietanie przyprawami do smaku oraz ew. dodatkiem drobno posiekanej wybranej zieleniny; przed spożyciem odpowiednio odstaw do lodówki na min.2godz. – przechowuj max.2-3dni.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że sałatki kupne:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. syrop glukozowy, E955-sukraloza, E260-kwas octowy, E300-kwas askorbinowy, E330-kwas cytrynowy, E412-guma guar, E415-guma ksantanowa, E417-guma tara, bliżej nieokreślone 'aromaty').
- mogą być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. mleko/śmietana w proszku, żółtka/jaja w proszku, skrobia modyfikowana, zbyt duża ilość oleju i zalewy; nieodpowiednie proporcje składników z przewagą tanich).
- mogą mieć nieodpowiedni zapach i smak
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości sałatki...
... mają na opakowaniu zarówno nazwę 'sałatka.../ z...' (zależnie od rodzaju), jak i informację odnośnie daty przydatności do spożycia (nie dłuższą niż 2dni od produkcji) oraz zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobra sałatka jest ledwie paro-składnikowa (kolejno: rodzaje gotowanych warzyw/owoców, sól, pieprz, ew.cukier i sok cytrynowy + zalewa w postaci śmietany/majonezu/innego sosu na zimno naturalnych-opisy na blogu).
... mają konsystencję wyraźnie świeżą; szatkowane warzywa/owoce są miękkie ale nie rozgotowane; wkład nie pływa w zalewie, ale jest nim lekko obtoczony; nie są oślizgłe i ciągnące.
... mają barwę świeżą, wyrazistą, soczystą (zależnie od rodzaju wkładu), jednolitą bez przebarwień; zalewa jest wybarwiona jednolicie z ew. cętkami przypraw naturalnych (zależnie od jej rodzaju). 
...smak wyrazisty, charakterystyczny dla danego rodzaju warzyw/owoców oraz zalewy i przypraw; nie może być za kwaśne, słodkie ani przesolone, smaki się równoważą; nie wydzielają przykrego zapachu.
... posiadają certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.