Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 12 maja 2015

Domowa kukurydza konserwowa [w occie; kolby]


>Składniki: (wersja I-prosta) 1kg młodych świeżych kolbek kukurydzy (max 15cm), szczypta soli morskiej (zalewa) w proporcji 3:1 zwykła woda z octem jabłkowym (przepis na blogu; bądź spirytusowego 10%), 100g jasnego brązowego cukru, 1 łyżeczka soli morskiej (wersja II-bogata) 2kg kukurydzy j/w, (zalewa) 1,75l wody i 375ml octu j/w, 18 łyżeczek cukru oraz 2 łyżeczki soli j/w (dodatki) 1 duża marchewka, 1 duża zwykła biała cebula, suszone listki laurowe, ziarenka gorczycy białej oraz ziela angielskiego

>Wykonanie:  

(I) kolby kukurydzy oczyść, poodcinaj końcówki i opłucz – umieściwszy ścisło w wyparzonych słoikach, zalej wrzącą zalewą sporządzoną z wody zagotowanej razem z octem i przyprawami; niezwłocznie zapasteryzuj; (II) postępuj dokładnie tak samo, jak w wersji I z tym, że do każdego słoika, przed umieszczeniem weń kukurydzy, włóż po kilka średniej grubości talarków oczyszczonej marchewki, cząstkę oczyszczonej cebuli, po 1 laurze, 4 kuleczkach ziela oraz 0,5 łyżeczki gorczycy; dalej już j/w. 
Gotową kukurydzę odpowiednio przechowuj max.1 rok – po otwarciu zaś, pozostawioną w słoiku z zalewą, czy wyłożoną na wyparzony półmisek, szczelnie zabezpieczoną folią spożywczą, w lodówce; max.3-5dni.
Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że konserwowa kukurydza kupna:
- jest jednym z nielicznych produktów, których producenci (raczej) nie doprawiają zbędnymi dodatkami chemii spożywczej! (w nielicznych przypadkach za wyjątkiem E202-sorbinianu potasu, E300-kwasu askorbinowego, E330-kwasu cytrynowego, barwnika-tatrazyny (E102) i bliżej nieokreślonych 'aromatów')
- może być za to fałszowana różnymi dodatkami (m.in. zbyt duża zawartość przypraw, ew. warzyw i roztworu w słoiku).
- może mieć nieodpowiedni zapach i smak
- może mieć nieprawidłową kwasowość
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki
- może być wytwarzana z kukurydzy z upraw skażonych, bądź kukurydzy genetycznie modyfikowanej (GMO
! Dobrej jakości kukurydza konserwowa...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'kukurydza konserwowa (/w occie / marynowana)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobra kukurydza jest 6-składnikowa (kolejno: całe kolby młodej kukurydzy, woda, ocet, przyprawy naturalne w tym sól i cukier oraz ew. warzywa).
... ma konsystencję zwartą i chrupką, nie rozmiękłą czy rozpulchnioną; kolby są całe, nie poszarpane, połamane; nie są śliskie i pokryte lepkim śluzem.
... mają barwę świeżą cytrynową, bez przebarwień; zalewa czysta i przejrzysta.
...smak świeży wyrazisty, ze słabszą bądź mocną nutą octu oraz przypraw (zależnie od stężenia roztworu i wykorzystanych przypraw); nie może być zbyt kwaśna i 'czuć starą skarpetą'.
... posiada certyfikat jakości oraz informację o braku zawartości GMO.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.