Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 6 maja 2015

Domowa biała cebulka perłowa konserwowa [w occie]


>Składniki: 2kg małej cebulki białej, oraz listki laurowe, kuleczki gorczycy białej i ziela angielskiego (zalewa) 1,5l zwykłej wody, 375ml octu jabłkowego (przepis na blogu; bądź spirytusowego 10%), 10 łyżek jasnego brązowego cukru, 2 łyżki soli morskiej

>Wykonanie:
Oczyszczone całe cebulki rozmieść w wyparzonych słoikach wraz z odpowiednio wedle smaku rozdzielonymi przyprawami – (sugerowane na 500ml słoik: po 2 małe listki laurowe, 0,5 łyżeczki gorczycy, 4-5 średniej wielkości kuleczek ziela angielskiego) – zalej wrzącą zalewą, sporządzoną z mieszanki wody z octem i przyprawami, szczelnie zamknij i od razu odpowiednio zapasteryzuj,
 Gotowe cebulki w occie odpowiednio przechowuj max 1 rok – po otwarciu zaś, pozostałe w zalewie, czy wyłożone do wyparzonej szklanej miseczki, zabezpieczone szczelnie folią spożywczą, w lodówce; max.3-5dni.


.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że konserwowe cebulki perłowe kupne:
- są jednym z nielicznych produktów, których producenci (raczej) nie doprawiają zbędnymi dodatkami chemii spożywczej! (w nielicznych przypadkach za wyjątkiem E300-kwasu askorbinowego, barwnika-ryboflawiny i bliżej nieokreślonych 'aromatów')
- mogą być za to fałszowane różnymi dodatkami (m.in. zbyt duża zawartość przypraw i roztworu w słoiku).
- mogą mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak
- mogą mieć nieprawidłową kwasowość
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Dobrej jakości cebulki perłowe konserwowe...
... mają na opakowaniu zarówno nazwę 'cebulki perłowe konserwowe (/w occie)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobre cebulki są 6-składnikowe (kolejno: cebulki perłowe, woda, ocet, przyprawy naturalne, w tym sól i cukier).
... mają konsystencję zwartą, nie rozmiękłą i parchatą; cebulki są całe, nie poszarpane, rozpulchnione; nie są śliskie i pokryte lepkim śluzem.
... mają barwę białą lub biało-kremową, bez przebarwień.
...smak świeży wyrazisty, ze słabszą bądź mocną nutą octu oraz przypraw (zależnie od stężenia roztworu i wykorzystanych przypraw); nie mogą być zbyt kwaśne i 'czuć starą skarpetą'.
... posiadają certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.