Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 24 kwietnia 2015

Świeże mleko wiejskie i domowa słodka śmietanka kremówka


>Składniki: 2l krowiego mleka pełnotłustego świeżego (nie UHT!; nieprzetworzonego, ‘prosto od krowy’) + odpowiednia wirówka do mleka (do zakupu w sklepach specjalistycznych)

>Wykonanie:
Świeżutkie mleko z porannego udoju przecedź przez czystą gazę na sicie, po czym zlej do misy wirówki i dalej postępuj już wg dołączonej doń przez producenta instrukcji obsługi (zależnie od modelu wirówki) – odwirowane już mleko czyste wpierw wstępnie w rondelku przegotuj (UHT – od chwili zawrzenia, przetrzymane nad małym ogniem jeszcze ok.1-2min), a następnie przelej do przygotowanej już butelki (szklanej, wcześniej wyparzonej) – po całkowitym ostygnięciu zamknij szczelnie i do czasu spożycia odpowiednio przechowuj max.1 tydzień.
Natomiast odwirowaną ze świeżego mleka śmietankę, również ew. najpierw przegotuj j/w, a potem przechowuj w warunkach dokładnie takich samych jak podano powyżej.


Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że śmietanka kupna:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki zagęszczające oraz wypełniacze (m.in. E410-mączka chleba świętojańskiego także pod nazwą guma karobowa/karob, E412-guma guar, E1422-modyfikowana skrobia kukurydziana, pektyny, żelatyna wieprzowa, E330-kwas cytrynowy, mleko/śmietana w proszku)
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak (przekwaszony)
- może mieć nieprawidłową kwasowość oraz zawartość tłuszczu
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Jak kupić dobrą słodką śmietankę

Śmietanka słodka jest produktem pochodzenia wyłącznie z mleka krowiego i dzieli się na 2 typy:
- słodka o zaw. tłuszczu mlecznego 9-12% (jako dodatek m.in. do kawy/herbaty, zup)
- słodka-kremówka o zaw. tł. mlecznego 30-36% (najczęściej bita do deserów)
Śmietanka może być nieprzetworzona, jak i przetworzona metodą UHT (sterylizowana w celu likwidacji flory bakteryjnej; szybkie podgrzewanie do temp.100C na parę sekund, następnie szybkie schładzanie do temp. pokojowej).

Dobrej jakości prawdziwa śmietanka...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'śmietanka', jak i informację odnośnie zawartości tłuszczu mlecznego (mieszcząca się w ramach w/w; od 9-36%) oraz wyszczególnione składniki wykorzystane do produkcji - dobra śmietanka jest 2-składnikowa (typ śmietany i rodzaj zawartych kultur bakterii); musi posiadać datę przydatności do spożycia.
... charakteryzuje się odpowiednią konsystencją, zależnie od rodzaju (od płynnej, poprzez zawiesistą, do stałej; im bardziej tłusta, tym gęstsza).
... ma kolor biały; ta domowej produkcji może mieć bardzo delikatny żółtawy odcień.
...charakteryzuje się odpowiednim smakiem (nie może być przekwaszona, ani goryczkowata).
... posiada certyfikat jakości (znak: elipsa z umieszczonym weń symbolem 'PL-numer ewidencyjny inspekcji weterynaryjnej-WE; oraz ewentualne inne).
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.