Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 30 kwietnia 2015

Jabłka tarte na zimę [dżem / marmolada z jabłek]


>Składniki: 3kg lekko kwaskowatych jabłek na zaprawy + po 250ml cukru białego (ew. jasnego brązowego) na każdy 1kg masy jabłkowej i 1 duża cytryna

>Wykonanie: 
Oczyszczony już sam miąższ jabłek (obranych) poszatkuj na średnich oczkach tarki i w rondlu podlawszy minimalną ilością wody, doprowadź do zawrzenia – na średnim ogniu podprażaj parę chwil, do momentu zmięknięcia jabłek, a potem dokładnie wmieszaj cukier i świeżo wyciśnięty sok z cytryny; dalej gotuj, często mieszając, do wyraźnego zeszklenia i zagęszczenia masy owoców.
Gotową gorącą marmoladę od razu przełóż do wyparzonych słoików i weń szczelnie zamknąwszy, odpowiednio pozostaw do całkowitego ostygnięcia; przechowuj max.1 rok.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że marmolada jabłkowa kupna:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, E202-sorbinian potasu, E412-guma guar, E330-kwas cytrynowy, E333-cytrynian wapnia, bliżej nieokreślone 'aromaty' i 'barwniki').
- może być fałszowany różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. E410-mączka chleba świętojańskiego, zbyt duża zawartość żelatyny i pektyn wiążących dużą zawartość wody).
- może mieć nieodpowiedni zapach i smak
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości marmolada jabłkowa...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'marmolada z jabłek (/ ew. marmolada jabłkowa)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobra marmolada jest 3-4-składnikowa (kolejno: jabłka, cukier, sok z cytryny + ew.przyprawy naturalne, np. wanilia czy cynamon).
... ma konsystencję musu, gęstą i jednolicie gładką lub lekko 'kaszkowatą'.
... ma barwę wyrazistą, soczyście jasno lub ciemno żółto-pomarańczową, jednolitą; w miarę upływu czasu od produkcji nieco ciemnieje.
...smak wyrazisty, charakterystyczny dla danego rodzaju owocu, słodki z wyczuwalną nutą kwasku naturalnego.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.