Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 26 kwietnia 2015

Domowy żółty serek topiony [ew.zgliwiały]


>Składniki: (I-zgliwiały) 500g krowiego sera twarogowego półtłustego (przepis na blogu), 1-2 łyżki masła (przepis na blogu), 1 żółtko jaja kurzego, 1 łyżeczka kminku, szczypta soli morskiej (II-na szybko) 500/300g krowiego sera twarogowego półtłustego j/w, 1 jajo kurze, ¾ łyżeczki soli morskiej, 1 łyżeczka sody spożywczej + ew.1 łyżka wybranej przyprawy (np. suszonych ziół, świeżo posiekanego koperku/natki pietruszki, czy drobniutko posiekanej szynki – przepisy na blogu); (III-bez jaj) 40g miękkiego masła j/w + 400g twarogu j/w, 0,5 łyżeczki soli morskiej, po 0,5 łyżeczki kurkumy i suszonego czosnku niedźwiedziego w proszku, 2 łyżeczki posiekanych suszonych pomidorów oraz 2,5 łyżeczki sody j/w
 
>Wykonanie:
(zgliwiały)
twaróg rozkrusz niezbyt grubą warstwą w szklanej, wcześniej wyparzonej miseczce, po czym nakrywszy ją szczelnie lnianą ściereczką, odstaw w miejsce ciepłe na ok.3-5 dni – w tym czasie ser nabierze intensywnego zapachu i zmieni konsystencję na kleistą, lekko się ciągnącą. Zatem, w niewielkim rondelku podgrzej masło, całkowicie je stapiając, dodaj zgliwiały serek roztarty już ze solą oraz ew. szczyptą sody i nieprzerwanie to mieszając razem, podgrzewaj dalej, do chwili zupełnego rozpuszczenia twarogu i uzyskania jednolicie gładkiej konsystencji budyniowej – zestaw z palnika, wmieszaj energicznie żółtko tak, by dobrze się rozprowadziło, a następnie raz jeszcze krótko podgrzej z dodatkiem rozgniecionego kminku i niezwłocznie przelej na powrót do miseczki (oczyszczonej, wcześniej znów wyparzonej i osuszonej); (na szybko) twaróg wkrusz do średniej wielkości żaroodpornej miseczki i porządnie rozetrzyj wraz z jajem, solą i połową ilości sody, na jednolitą konsystencję – nadstaw naczynie nad większy garnek z wrzącą już wodą i tak na parze przetrzymaj, jednostajnie mieszając ok.10min, do chwili całkowitego rozpuszczenia sera i uzyskania rzadkiej, płynnej i gładkiej konsystencji (nie może być żadnych grudek); wmieszaj szybko pozostałą sodę oraz ew. przyprawy wybrane; (bezjajeczny) masło w rondelku na małym ogniu stop zupełnie, po czym dodaj roztarty już ze solą i resztą przypraw twaróg – równomiernie posypawszy sodą, całość dalej podgrzewając, nieustannie rozcieraj widelcem do jednolitej bezgrudkowej, ciągnącej się konsystencji; zdjąwszy z palnika dokładnie raz jeszcze wymieszaj.
Gotowy serek przelej do przygotowanej j/w miseczki i odstaw w miejsce chłodne, ku zupełnemu ostygnięciu – przechowuj odpowiednio w lodówce; max.1 tydzień.


Źródło
.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że żółty ser topiony kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki regulujące, smakowe, zagęszczające oraz wypełniacze (m.in. E331-cytrynian sodu, E339-fosforany sodu, E452 -polifosforany, E160b-annato, jaja.żółtka jaj w proszku, białka soi, białka mleka, mleko odtłuszczone/śmietana w proszku)
- może być fałszowany dodatkiem tanich tłuszczów roślinnych; zawartość procentowa sera w serku może być zbyt mała.
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak
- może mieć nieprawidłową kwasowość oraz zawartość tłuszczu
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Jak kupić dobry żółty serek topiony

Ser żółty topiony jest produktem pochodzenia wyłącznie mlecznego - powstaje z różnych gatunków serów żółtych podpuszczkowych twardych, które uległy uszkodzeniu mechanicznemu w trakcie produkcji i w tej formie nie mogą już zostać dopuszczone do sprzedaży. Zatem topi się je z różnymi dodatkami w temp.80-90C, uzyskując w ten sposób żółte serki smarowne lub w plastrach.
Serki żółte topione dzieli się na 3 odmiany główne:
- kremowe, zawierające 60% tłuszczu mlecznego w masie suchej (27% ogółem)
- pełnotłuste, zaw.50% tł.mleczn. w masie suchej
- tłuste, zaw.40% tł.mleczn. w masie suchej (16% ogółem)
- półtłuste, zaw.20% tł.mleczn. w masie suchej (7% ogółem)
Pod względem konsystencji wyróżnia się serki topione o konsystencji zwartej, w blokach do plasterkowania (ok.40-55% suchej masy) oraz serki topione smarowne (20-40% s.m.)

Dobrej jakości żółty serek topiony...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'żółty ser/ek topiony' (także ew. nazwę utworzoną od nazwy konkretnego sera żółtego twardego, z którego został wyprodukowany topiony), jak i informację odnośnie zawartości tłuszczu mlecznego (zgodnie z powyższymi wytycznymi) oraz wyszczególnione składniki wykorzystane do produkcji - dobry serek jest 4-5-cio składnikowy (kolejno: rodzaj/e sera/ów żółtych twardych, woda, masło, sól kuchenna, topniki: cytrynian sodu lub fosforan sodu + ewentualne dodatki smakowe, np. wędlina, grzyby, papryka, zioła i przyprawy naturalne); serek wyprodukowany z 1 gatunku sera twardego powinien zawierać go w 70-75% całości
... charakteryzuje się odpowiednią konsystencją jednolitą i gładką (nie ziarnistą; nie może się rozwarstwiać), smarowną; może mieć nieliczne oczka pochodzenia niefermentacyjnego.
... ma barwę jednolitą, od kremowej do delikatnie jasnożółtej (ew. poznaczonej cętkami dodatków smakowych w/w); barwa jest kwestią indywidualną każdego rodzaju serka i zależy od gatunku oraz okresu dojrzewania sera żółtego twardego wykorzystanego do produkcji (zbyt intensywne żółte zabarwienie może oznaczać dodatek sztucznego barwnika w produkcie)
...charakteryzuje się odpowiednim smakiem sera naturalnego twardego, z którego został wyprodukowany, wzbogaconym o swoisty posmak topnienia; także smakiem naturalnych dodatków smakowych (w/w).
... posiada certyfikat jakości (znak: elipsa z umieszczonym weń symbolem 'PL-ośmio cyfrowy numer identyfikacyjny mleczarni-WE; oraz ewentualne inne).
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.