Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Domowy ziarnisty biały serek wiejski [grani w śmietance; cottag cheese]


>Składniki: 5l krowiego mleka pełnotłustego świeżego (nie UHT!; przepis na blogu), 125ml gęstej kwaśnej śmietany bądź zsiadłego mleka (przepis na blogu) i podpuszczka naturalna w ilości potrzebnej do uzyskania skrzepu po 20godz. w temp.20C + słodka śmietanka w ilości wg uznania (przepis na blogu)
 
>Wykonanie:
Mleko w większym rondelku ze śmietaną/zsiadłym mlekiem mieszaj dobrze chochlą przez 2 min – dodaj przygotowaną, odpowiednio już rozpuszczoną podpuszczkę i mieszaj dalej, nie dłużej niż 2min – szczelnie nakryj naczynie pokrywką i pozostaw w całkowitym spokoju na 20godz w temp20-21C (skrzep może wytworzyć się nieco wcześniej, ale całkowity podany czas potrzebny jest do wstępnego zakwaszenia mleka) – za pomocą długiego ostrego nożyka pokrój skrzep w drobną kostkę 1,5x1,5cm – odczekaj 15min, by ziarno się wzmocniło – rozdrobnij skrzep do wielkości grochu, po czym odczekaj aż ser opadnie na dno, a wtenczas zlej serwatkę z góry i uzupełnij ciepłą zwykłą wodą – w ciągu 30min podnoś temperaturę do 43C i w tejże przetrzymuj skrzep dalszych 45min często mieszając; należy utrzymywać go w rozdrobnieniu, jednak serwatka z wodą nie może zmętnieć; w międzyczasie dokonaj kolejnej wymiany płynu na ciepłą wodę w temp. 43C (to proces płukania ziarna wodą) – odcedź ziarno na sicie wyłożonym gazą, nań pozostawiając przez 5min i natychmiast potem zatop we wodzie z lodem na min.3 (hartowanie ziarna) - po dokładnym odcedzeniu ziarna serowego, możesz je wg uznania lekko osolić lub zostawić słodkie.
Gotowy już serek przełóż do przygotowanej misy (ziarna nie powinny być sklejone tylko pojedyncze i sprężyste!) i do czasu spożycia odpowiednio przechowuj w lodówce, do ok.1 tygodnia; serek mieszaj z dodatkiem słodkiej śmietanki dopiero tuż przed podaniem (by nie zważyła jej wciąż aktywna w serze podpuszczka).


Źródło
.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że biały serek grani kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki regulujące, smakowe, zagęszczające oraz wypełniacze (m.in. E407-karagen, E410-mączka chleba świętojańskiego, E415-guma ksantynowa, E440-pektyna, żelatyna zwierzęca, tanie tłuszcze roślinne, jaja.i żółtka jaj w proszku, białka soi,  mleko odtłuszczone/śmietana w proszku, sól)
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak (przekwaszony)
- może mieć nieprawidłową kwasowość oraz zawartość tłuszczu
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Jak kupić dobry biały serek grani

Ser biały ziarnisty w śmietance (grani) jest produktem pochodzenia wyłącznie mlecznego - powstaje tradycyjnie z mleka zakwaszanego podpuszczką i zaprawianego śmietanką (także wzbogacany ew. dodatkami smakowymi naturalnymi); należy do grupy twarogów kwasowo-podpuszczkowych niedojrzewających.
Serki grani dzielą się pod względem zawartości tłuszczu na 6 grup:
- śmietankowe - 50% tłuszczu mlecznego
- pełnotłuste - 45% tł.mleczn.
- tłuste - 40% tł.mleczn.
- półtłuste - 20% tł.mleczn.
- częściowo odtłuszczone - 10-20% tł.mleczn.
- chude - poniżej 10% tł.mleczn.

Dobrej jakości biały serek grani...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'cottage cheese'/'serek ziarnisty w śmietance'/'serek wiejski' (także podobne nazwy regionalne, np.'twarożek raciborski/grani'), jak i informację odnośnie zawartości tłuszczu mlecznego (zgodnie z powyższymi wytycznymi) oraz wyszczególnione składniki wykorzystane do produkcji - dobry twaróg jest 3-4-składnikowy (kolejno: mleko/twaróg ziarnisty + śmietanka, sól i ew. naturalne dodatki smakowe, np. zioła i przyprawy).
... charakteryzuje się odpowiednią konsystencją ziarnistą; ziarna sera nie nazbyt rozdrobnione i nie zlepione, zanurzone w odpowiedniej ilości śmietanki.
... ma barwę jednolitą, białą.
...charakteryzuje się odpowiednim smakiem czystym, łagodnym, śmietankowym.
... posiada certyfikat jakości (znak: elipsa z umieszczonym weń symbolem 'PL-ośmio cyfrowy numer identyfikacyjny mleczarni (znak weterynaryjny)-WE; oraz ewentualne inne).
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.