Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Domowy serek mascarpone


>Składniki: 600-700ml słodkiej śmietany kremówki 36% (nie UHT!; przepis na blogu), 1 łyżeczka świeżego soku z cytryny (opcjonalnie) 1 średnia laska wanilii

>Wykonanie:
Świeżą śmietanę z dodatkiem ziarenek z wanilii oraz przeciętej na poły tejże laski w rondelku doprowadź do zawrzenia (lub tylko do osiągnięcia 85/90C) – wmieszaj sok cytrynowy, podgrzewając jeszcze ok. 5-10min, do chwili powstania wyraźnie grudkowatej konsystencji (wytrącenie grudek sera); zestawiwszy z palnika, pozostaw pod szczelną pokrywką do całkowitego ostygnięcia (po 15min odłów laskę wanilii), a potem wylej na nieduże, wyłożone gęstą gazą sitko, które to nadstaw nad nieco większe naczynie tak, by nie dotykało jego dna i zabezpieczywszy nie do końca szczelnie serek folią spożywczą, do lodówki na całą noc (bądź na 24godz - odcieknie nadmiar serwatki i nabierze odpowiedniej gęstawej, smarownej aksamitnej konsystencji).
Gotowy serek przełóż do wyparzonej wcześniej, suchej schłodzonej miseczki, ew. już na tym etapie mieszając z wybranym dodatkiem smakowym (wytrawnie, ze świeżymi czy suszonymi ziołami, lub na słodko – np. z ziarenkami z wanilii, jeśli nie została dodana wcześniej); do czasu spożycia odpowiednio przechowuj w lodówce, max.2-4 dni.

Źródło
.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że mascarpone kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki regulujące, smakowe, zagęszczające oraz wypełniacze (m.in. E407-karagen, E410-mączka chleba świętojańskiego, E415-guma ksantynowa, E440-pektyna, żelatyna zwierzęca, tanie tłuszcze roślinne, jaja.i żółtka jaj w proszku, białka soi,  mleko odtłuszczone/śmietana w proszku, sól)
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak (przekwaszony)
- może mieć nieprawidłową kwasowość oraz zawartość tłuszczu
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Jak kupić dobry ser mascarpone

Mascarpone jest produktem włoskim pochodzenia wyłącznie mlecznego - powstaje tradycyjnie ze słodkiej śmietanki zakwaszanej; należy do grupy twarogów kwasowo-podpuszczkowych niedojrzewających.
Mascarpone zawiera 75% tłuszczu mlecznego (nie mniej niż 50%) w masie suchej.

Dobrej jakości mascarpone...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'ser Mascarpone/Mascarpone', jak i informację odnośnie zawartości tłuszczu mlecznego (j/w) oraz wyszczególnione składniki wykorzystane do produkcji - dobry mascarpone jest 2-składnikowy (kolejno: śmietanka pasteryzowana lub nie + substancja zakwaszająca/regulator kwasowości, np. kwas cytrynowy).
... charakteryzuje się odpowiednią konsystencją zwartą, jedwabiście gładką, kremową, smarowną.
... ma barwę jednolitą, białą, biało-kremową lub białą z delikatnym odcieniem żółci.
...charakteryzuje się odpowiednim smakiem czystym, delikatnym, lekko maślanym.
... posiada certyfikat jakości (znak: elipsa z umieszczonym weń symbolem 'PL-ośmio cyfrowy numer identyfikacyjny mleczarni (znak weterynaryjny)-WE; oraz ewentualne inne).
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.