Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 28 kwietnia 2015

Domowy koncentrat pomidorowy


>Składniki: 4kg dojrzałych pomidorów gruntowych-‘lima’ (opcjonalnie) 2 łyżki soli morskiej, 1 łyżka jasnego brązowego cukru

>Wykonanie:
Sparzone krótko wrzątkiem pomidory obierz ze skórki, pokrajaj na cząstki usuwając twarde części miąższu – w garnku z grubym dnem rozgnieć nieco tak, by puściły sok i doprowadziwszy do zawrzenia, dalej pruż z dodatkiem ew. przypraw na średnim ogniu, pod nieszczelnym przykryciem i co pewien czas mieszając, przez ok.3godz. uzyskaną rozgotowaną pulpę zmiksuj robotem ręcznym na jednolitą gładką konsystencję, ponownie o trochę zmniejsz ogień i na małym duś już bez pokrywki, przez kolejne ok.2godz. – gdy koncentrat nabierze odpowiedniej, kremowej gęstości, niezwłocznie przełóż go do wyparzonych słoików i odpowiednio zapasteryzuj; odpowiednio przechowuj do 1 roku – otwarty zaś, szczelnie zabezpieczony folią spożywczą w lodówce, max.3-5dni.
Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że koncentrat pomidorowy kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze i konserwanty (m.in. bliżej niezidentyfikowane 'aromaty' i 'barwniki', sacharoza/cukier, E210-kwas benzoesowy, E330-kwas cytrynowy).
- może być fałszowany różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. zbyt duża zawartość wody).
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak
- może mieć nieprawidłową kwasowość
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki
- może być wytwarzany z pomidorów z upraw skażonych, bądź pomidorów genetycznie modyfikowanych (GMO)

! Dobrej jakości koncentrat pomidorowy...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'koncentrat pomidorowy', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobry koncentrat jest 1-składnikowy (jedynie pomidory o określonej zawartości procentowej, odpowiednio: 12%, 20%, 30% lub 40%; powyżej 30% koncentrat określany jest już jako 'pasta').
... ma konsystencję zwartą, soczystą ale nie nazbyt wilgotną, gładką, smarowną; od treści może w małym stopniu oddzielać się sok.
... ma barwę od jasno do ciemnoczerwonej (zależnie od użytych składników).
...smak mocny dojrzałych pomidorów.
... posiada certyfikat jakości oraz informację o braku zawartości GMO.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.