Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 28 kwietnia 2015

Domowy ketchup


>Składniki: 2kg pomidorów ‘lima’, 0,5kg jabłek, 0,5kg jarzyn (marchew, pietruszka, seler, mały kawałek pora), 0,25kg białej cebuli, 0,25kg czerwonej papryki, 125ml octu jabłkowego (przepis na blogu), 62,5-125ml jasnego brązowego cukru, 3 goździki, 2 suszone liście laurowe, 1,5 płaskiej łyżeczki czarnego świeżo mielonego pieprzu lub sproszkowanej papryki czerwonej, 2 łyżeczki suszonego oregano w proszku

>Wykonanie:
Wszystkie oczyszczone i umyte warzywa razem z miąższem jabłek i pomidorami (obranymi ze skórki) pokrajaj na średnie kawałki, po czym w garnku podlej wodą do 2/3 wysokości i doprowadź do zawrzenia – zmniejsz ogień prużąc dalej na średnim, do uzyskania miękkości wkładu, a następnie odcedziwszy, zmiksowawszy na jednolitą gładką konsystencję, z dodatkiem wszystkich pozostałych przypraw z octem spokojnie gotuj dalej, co pewien czas mieszając, ku uzyskaniu pożądanej, odpowiedniej konsystencji (gęstości). 
Sporządzony w ten sposób ketchup niezwłocznie przełóż do wyparzonych słoiczków i odpowiednio zapasteryzuj – bądź do użytku bieżącego, po całkowitym ostygnięciu zamknąwszy słoik, odstaw przed spożyciem na parę godzin do lodówki, by wszystkie składniki dobrze się ze sobą ‘przegryzły’; odpowiednio j/w przechowuj max.1 tydzień. 

* w wersji o obniżonej wartości kalorycznej, dodatek cukru możesz bez wahania pominąć.
 
Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że ketchup kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze i konserwanty (m.in. bliżej niezidentyfikowane 'aromaty' i 'barwniki', syrop glukozowo-fruktozowy, koncentrat soku z czarnej marchwi,  , E202-sorbinian potasu, E211-beznoesan sodu, E330-kwas cytrynowy).
- może być fałszowany różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. E415-guma ksantanowa, E1404-skrobia modyfikowana, E1422-acetylowany adypinian diskrobiowy, olej roślinny, zbyt duża zawartość wody).
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak
- może mieć nieprawidłową kwasowość
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki
- może być wytwarzany z pomidorów z upraw skażonych, bądź pomidorów genetycznie modyfikowanych (GMO).

! Dobrej jakości ketchup...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'koncentrat pomidorowy', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobry ketchup jest ok.8-składnikowy (jedynie pomidory lub koncentrat pomidorowy, cukier, ocet, sól, ziele angielskie, goździki, cebula + ew. inne przyprawy/zioła naturalne; ! warto wiedzieć - ketchup produkowany z koncentratu zawiera w sobie więcej cennego likopenu, ale także i więcej zbędnych dodatków chemii spozwczej).
... ma konsystencję zwartą, soczystą ale nie nazbyt wilgotną, gładką, smarowną; od treści może w minimalnym stopniu oddzielać się sok.
... ma barwę od jasno do ciemnoczerwonej (zależnie od użytych składników).
...smak mocny dojrzałych pomidorów.
... posiada certyfikat jakości oraz informację o braku zawartości GMO.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.