Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 25 kwietnia 2015

Domowy jogurt naturalny


>Składniki: 1l krowiego mleka pełnotłustego świeżego (nie UHT!; nieprzetworzonego, ‘prosto od krowy’; przepis na blogu), 200g naturalnego jogurtu bez cukru probiotycznego (ze wcześniejszej domowej produkcji; ew. dobrej jakości kupny jogurt ze sklepu – naturalny, z żywymi kulturami bakterii; bez dodatku mleka w proszku, sztucznych zagęstników i konserwantów; jako zaczątek dalszej domowej produkcji)

>Wykonanie:
Mleko w średnim rondelku podgrzej do temperatury ok.50C (sprawdzaj termometrem cukierniczym; ew. zanurzywszy palec w mleku na kilka sekund, moment kiedy się jeszcze nie sparzysz, ale jest już bardzo ciepłe), po czym natychmiast zdjąwszy z palnika, dodaj jogurt i dobrze wymieszaj za pomocą sparzonej wcześniej wrzątkiem drewnianej chochelki - mieszaj nieprzerwanie ok.2 minuty - otrzymany jogurtowy ‘zaczyn’ ostrożnie przelej do wyparzonego tuż wcześniej wrzątkiem, jeszcze mocno rozgrzanego(!) głębokiego kamionkowego dzbanka – szczelnie nakryj bawełnianą ściereczką oraz całe naczynie owiń grubym wełnianym szmacikiem i tak odstaw na czas około 10-12-godzinnego ‘leżakowania’ w miejscu ciepłym (które to sprzyjać będzie szybkiemu pomnażaniu się zawartych w jogurcie bakterii, co zaś skutkuje właśnie zagęszczeniem /‘ścięciem się’/‘skwaszeniem’ mleka).
Gotowy już gęsty domowy jogurt przechowuj w tym samym naczyniu, ew. przelej do czystego, wpierw j/w wyparzonego słoja/dzbanka – odpowiednio przechowuj w lodówce do ok.1 tygodnia.

! Gdy jogurt będzie się kończył, do produkcji nowego wykorzystaj właśnie tenże już własny, domowy – i tak już zawsze potem; nie ma już potrzeby nabywania jogurtów w sklepie. 


.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że naturalny jogurt kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki zagęszczające oraz wypełniacze (m.in. E410-mączka chleba świętojańskiego także pod nazwą guma karobowa/karob, E412-guma guar, E1422-modyfikowana skrobia kukurydziana, pektyny, żelatyna wieprzowa, E330-kwas cytrynowy, mleko/śmietana w proszku), także ew. dodatki smakowe (m.in. cukier, syrop glukozowo-fruktozowy)
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak (przekwaszony)
- może mieć nieprawidłową kwasowość oraz zawartość tłuszczu
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Jak kupić dobry jogurt naturalny

Jogurt naturalny jest produktem pochodzenia wyłącznie z mleka krowiego i dzieli się na 4 rodzaje:
- naturalny o zaw. tłuszczu mlecznego ok.2-3%
- naturalny probiotyczny o zaw. tł. mlecznego j/w
- naturalny śmietankowy o zaw. tł. mlecznego do 12%
- naturalny 'light', odtłuszczony, o zaw. tł. mlecznego 0%
Jogurt może być typu pitnego (konsystencji rzadszej) i greckiego (o konsystencji gęstej kwaśnej śmietany)

Dobrej jakości prawdziwy jogurt naturalny...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'jogurt naturalny', jak i informację odnośnie zawartości tłuszczu mlecznego (mieszcząca się w ramach w/w; od 75-90%) oraz wyszczególnione składniki wykorzystane do produkcji - dobry jogurt jest 2-składnikowy (zawiera mleko krowie, czasem pasteryzowane, oraz bakterie podstawowe: Lactobactillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus i ew. probiotyczne:L.actobacillus casei, L.actobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum + L.Casei defensis); musi posiadać datę przydatności do spożycia (długa oznacza poddanie produktu termizacji - podgrzania do wysokiej temp. w celu przedłużenia świeżości - przez co jogurt traci nie tylko złe bakterie, ale i te korzystne).
... charakteryzuje się odpowiednią zawartością tłuszczu (najlepszy ma 2-3%) oraz konsystencją zależnie od rodzaju (od płynnej, poprzez zawiesistą, do stałej); faza wodna od stałej musi być oddzielona (jednolita, kremowo aksamitna konsystencja uzyskiwana jest przez niepożądane dodatki w/w)
... ma kolor biały, biało-kremowy.
...charakteryzuje się odpowiednim smakiem (nie może być przekwaszony, ani goryczkowaty).
... posiada certyfikat jakości (znak: elipsa z umieszczonym weń symbolem 'PL-numer ewidencyjny inspekcji weterynaryjnej-WE; oraz ewentualne inne).
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.