Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 25 kwietnia 2015

Domowy jogurt grecki lub włoski serek ricotta


>Składniki: (jogurt grecki&ricotta prosta) 600-700ml domowego gęstego jogurtu naturalnego bez cukru (przepis na blogu); (ricotta z serwatki-oryginalny I) ok.4,5l słodkiej serwatki (świeżej, najlepiej jeszcze ciepłej) + 1-1,5l pełnotłustego świeżego mleka wybranego: krowiego, koziego lub owczego, 2-3 łyżki octu winnego 5% (ricotta z serwatki-oryginalny II) 4l serwatki j/w (z produkcji sera kwasowo-podpuszczkowego) + 1l mleka j/w i 83,3ml octu winnego 6%
 
>Wykonanie:
(jogurt&ricotta prosta)
świeżo sporządzony jogurt wylej na nieduże, wyłożone gęstą gazą sitko, które to nadstaw nad nieco większe naczynie tak, by nie dotykało jego dna – zabezpieczywszy nie do końca szczelnie jogurt folią spożywczą, odstaw do lodówki odpowiednio: dla uzyskania jogurtu greckiego na ok.1-3godz, zaś dla ricotty na całą noc, by odciekł nadmiar serwatki – po uzyskaniu już odpowiadającej sobie gęstości serka, przełóż go do wyparzonej wcześniej, suchej schłodzonej miseczki, ew. już na tym etapie mieszając z wybranym dodatkiem smakowym (wytrawnie, ze świeżymi czy suszonymi ziołami, lub na słodko – np. z ziarenkami z wanilii); (ricotta I) serwatkę z mlekiem w rondlu nieprzerwanie mieszając podgrzej do temp.90C (sprawdzaj termometrem; nie może zawrzeć), po czym wmieszaj ocet i podgotuj tak jeszcze ok.5min – przelej przez gęste sito wyłożone gazą i pozostaw na chwilę, by serwatka wstępnie odciekła – zawiąż końce gazy tworząc sakiewkę, którą to zawieś nad zlewem na całą noc, by odsączyć resztę serwatki i serek nabrał odpowiedniej kremowej zwartej i nie nazbyt wilgotnej konsystencji; (ricotta II) podobnie jak w wersji I: mleko z serwatką podgrzej do temp.38C, zdejmij z palnika i tak pod pokrywką pozostaw na ok.60min – po ukwaszeniu ponownie podgrzej do temp.95C (nie może zawrzeć!), po czym nieprzerwanie mieszając dolej ocet – mieszaj ciągle przez ok.5min, zdejmij z palnika i odstaw na min.8-10godz w miejsce chłodne (spiżarka/lodówka) – przelej przez gazę na sicie i pozostaw na parę godzin, by serwatka odciekła, do uzyskania odpowiedniej konsystencji j/w.
Gotowy serek do czasu spożycia odpowiednio przechowuj w lodówce; max.2-4 dni.


Źródło
.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że naturalny jogurt grecki / włoski serek ricotta kupny:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki regulujące, smakowe, zagęszczające oraz wypełniacze (m.in. E407-karagen, E410-mączka chleba świętojańskiego także pod nazwą guma karobowa/karob, E412-guma guar, E1422-modyfikowana skrobia kukurydziana, pektyny, żelatyna wieprzowa, E330-kwas cytrynowy, mleko/śmietana w proszku, sól)
- mogą mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak (przekwaszony)
- mogą mieć nieprawidłową kwasowość oraz zawartość tłuszczu
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Jak kupić dobry jogurt grecki / serek ricotta

Jogurt grecki / ricotta włoski są produktami pochodzenia wyłącznie z mleka  - pierwszy powstaje z mleka krowiego w procesach fermentacji, drugi z serwatki mleka krowiego (ricotta veccina), koziego lub owczego (ricotta di pecora), pozostałej po produkcji serów podpuszczkowych (czasem wzbogacany mlekiem lub śmietaną).
Ser ricotta dzieli się na 3 odmiany główne:
- salata moliterna - powstaje z sertatki mleka owczego
- piemontese - powstaje z serwatki mleka krowiego i 10% mleka pełnego
- romana - powstaje jako produkt uboczny przy wyrobie sera Romano

Dobrej jakości jogurt grecki / serek ricotta...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'jogurt grecki naturalny' / 'ricotta', jak i informację odnośnie zawartości tłuszczu mlecznego (dla jogurtu mieszcząca się w ramach od 3-10%, dla ricotty 20-30%) oraz wyszczególnione składniki wykorzystane do produkcji - dobry jogurt jest 2-składnikowy (mleko krowie i rodzaj zawartych kultur bakterii), natomiast ricotta jednoskładnikowy (serwatka); muszą posiadać datę przydatności do spożycia.
... charakteryzuje się odpowiednią konsystencją; jogurt grecki jest gęsty (gęstszy od naturalnego, podobny do kwaśnej śmietany), wilgotny, gładki i jednolity, faza wodna od stałej nie oddziela się, natomiast ricotta jest serkiem gęstym, kremowym i aksamitnym, smarownym.
... jogurt ma kolor biały, biało-kremowy; ricotta jest śnieżnobiały.
...charakteryzuje się odpowiednim smakiem (jogurt nie może być przekwaszony, ani goryczkowaty; ricotta nie może być przejrzały, słony ani goryczkowaty, ma cechować się delikatnością i lekko słodkawym smakiem).
... posiada certyfikat jakości (znak: elipsa z umieszczonym weń symbolem 'PL-numer ewidencyjny inspekcji weterynaryjnej-WE; oraz ewentualne inne).
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.