Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 28 kwietnia 2015

Domowy chrzan tarty


>Składniki: 960g świeżego chrzanu (po obróbce), 500g słodkiej śmietany 12% (przepis na blogu), 3 duże cytryny, szczypta soli morskiej oraz jasnego brązowego cukru

>Wykonanie:

Do szklanej wyparzonej misy wlej odrobinę śmietany oraz świeżo wyciśnięty sok z cytryn, po czym doń na tarce o drobnych oczkach ścieraj obrane już korzenie chrzanu, na bieżąco co pewien czas dobrze mieszając (za sprawą kwasu cytrynowego, masa nie ściemnieje) – stopniowo w miarę przybywania startej masy dodawaj śmietanki na tyle, by uzyskać pożądaną konsystencję (gęstość).
Na koniec, utartą chrzanową pulpę raz jeszcze dobrze przemieszaj z dodatkiem soli i cukru do smaku – przełóż do wyparzonych słoiczków, zamknij szczelnie i do czasu spożycia odpowiednio przechowuj w lodówce; max.1 tydzień (jeśli nie zapasteryzowane).

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że chrzan kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. E223-dwusiarczyn sodu/pirosiarczyn sodu, E330-kwas cytrynowy).
- może być fałszowany różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. mleko/śmietana w proszku, błonnik, olej roślinny, zbyt duża zawartość wody).
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak
- może mieć nieprawidłową kwasowość
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Dobrej jakości chrzan...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'chrzan', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobry chrzan jest ok.5-składnikowy (kolejno: chrzan tarty, woda, cukier, sól + sok z cytryny).
... ma konsystencję zwartą, soczystą ale nie nazbyt wilgotną, wiórki drobne i miękkie; od treści może w minimalnym stopniu oddzielać się płyn.
... ma barwę białą lub jasnokremową.
...smak mocny, ostry, szczypiący, nie nazbyt kwaśny.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.