Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 29 kwietnia 2015

Domowa musztarda


>Składniki: 3 łyżki suchych ziaren gorczycy żółtej, 3 łyżki suchych ziaren gorczycy czarnej, 6 łyżek octu jabłkowego (przepis na blogu), 8-9 łyżek przegotowanej zimnej wody, ¼ łyżeczki soli morskiej, nieco jasnego brązowego cukru (opcjonalnie) 9 łyżek suchych ziaren gorczycy żółtej (miast na poły z czarną)

>Wykonanie:

Gorczycę zalej w szklanej wyparzonej szklance octem z 3 łyżkami wody, nakryj szczelnie folią spożywczą i pozostaw w miejscu chłodnym na ok.12-18 godzin (do czasu, aż wchłonie płyn) – napęczniałą już, zmiel w mikserze z kolejnymi 3 łyżkami wody, stopniowo zwiększając jej ilość odpowiednio, ku uzyskaniu pożądanej konsystencji (gęstości) oraz, pod koniec miksowania, dopraw solą i cukrem, do smaku.
Gotową musztardę przełóż do wyparzonego słoiczka i szczelnie zamknięty, odpowiednio przechowuj w lodówce; max.1 tydzień (jeśli nie zapasteryzowana).

* musztarda będzie łagodniejsza, jeśli do namaczania suchych ziaren użyjesz jedynie 3 łyżek octu i 3-4 wody.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że musztarda kupna:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. bliżej nieokreślone 'aromaty', syrop glukozowo-fruktozowy, syrop skrobiowy, E100-kurkumina, E412-guma guar, E415-guma ksantanowa, E224-pirosiarczyn potasu, E330-kwas cytrynowy).
- może być fałszowany różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. błonnik, olej roślinny, zbyt duża zawartość wody).
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak
- może mieć nieprawidłową kwasowość
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Musztarda dzieli się na kilka rodzajów, z których najbardziej znane to dijon, sarepska, francuska i stołowa, innymi są m.in. kremska, rosyjska i bawarska, delikatesowa - różniące się stopniem rozdrobnienia ziaren gorczycy oraz smakiem. W zależności od dodatków do podstawy musztardy można uzyskać różne jej wersje smakowe, np. miodowe, chrzanowe czy czosnkowe.

! Dobrej jakości musztarda...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'musztarda', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobra musztarda jest ok.4-5-składnikowa (kolejno: gorczyca, ocet, sól, cukier + dodatek smakowy naturalny dla uzyskania pożądanego rodzaju musztardy).
... ma konsystencję zwartą, gęstą a nie nazbyt lejącą, gładką lub grudkowatą (zależnie od rodzaju i stopnia rozdrobnienia); od treści może w minimalnym stopniu oddzielać się płyn.
... ma barwę od jasno żółtej do ciemnobrązowej, poznaczoną cętkami niecałkowicie zmielonego ziarna gorczycy (zależnie od rodzaju).
...smak wyrazisty, mocny i pikantny, lekko słony, lub delikatny i słodkawy (zależnie od rodzaju).
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.