Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 25 kwietnia 2015

Domowa maślanka i kefir


>Składniki: maślanka (I-na świeżo) 2l krowiego mleka pełnotłustego świeżego (nie UHT!; nieprzetworzonego, ‘prosto od krowy’; przepis na blogu); (II-z mleka pasteryzowanego) 2l krowiego mleka UHT oraz 200g gotowej już maślanki (pozostawionej z poprzedniej partii kwaszenia; ew. dobrej jakości kupna maślanka ze sklepu – naturalna, z żywymi kulturami bakterii; bez dodatku mleka w proszku, sztucznych zagęstników i konserwantów; jako zaczątek dalszej domowej produkcji); kefir (I-bakterie naturalne) 1l krowiego mleka pełnotłustego świeżego j/w + 2 łyżki lub 200g gotowego już kefiru (pozostawione z poprzedniej partii kwaszenia; ew. dobrej jakości kupny kefir ze sklepu – naturalny, z żywymi kulturami bakterii; bez dodatku mleka w proszku, sztucznych zagęstników i konserwantów; jako zaczątek dalszej domowej produkcji); (II-z grzybka tybetańskiego) 1l krowiego mleka UHT + 8 łyżeczek naturalnych bakterii kefirowych grzybka tybetańskiego (zwykłe 2 łyżeczki na 250ml mleka)

>Wykonanie:
(maślanka I) przecedzone już poprzez gęstą gazę na sicie mleko zlej do wyparzonego dzbanka kamionkowego, po czym nakryj szczelnie lnianą ściereczką i tak odstaw w miejsce ciepłe, na min.12-24godz (lub nieco dłużej)* (maślanka II) mleko w rondelku doprowadź do zawrzenia, po czym zaraz przelej do kamionki j/w i odstaw na bok, by przestygło – po osiągnięciu przezeń temp.37C (sprawdzaj specjalnym termometrem cukierniczym) dokładnie wmieszaj maślankę i nakrywszy to lnianą ściereczką, pozostaw w miejscu ciepłym na ok.12-24godz;. (kefir I) postępuj dokładnie tak samo, jak przy sporządzaniu maślanki w wersji II – z tym, że tutaj naturalnie w mleko (o odpowiedniej już temp.) wmieszaj kefir; (kefir II) chłodne mleko zlej do dzbanka j/w i ‘zatop’ weń czystego, wpierw dokładnie przepłukanego na plastikowym(!) sitku pod bieżącą przegotowaną zimną wodą grzybka tybetańskiego – dalej postępuj już dokładnie jak w wersji I: nakryj ściereczką i odstaw w miejsce ciepłe; później, po odpowiednim już ‘ukwaszeniu’ mleka, przecedź je poprzez plastikowe(!) sitko do przygotowanej butelki – aby usunąć grzybka (od razu przepłucz go i umieść w kolejnej partii mleka do kwaszenia, by nie obumarł)**.
Gotową już maślankę/kefir do czasu spożycia odpowiednio przechowuj w tym samym naczyniu (prócz wersji z grzybkiem, gdzie gotowy kefir należy zawsze przecedzić), w lodówce – max.2-4 dni; przed spożyciem zawsze mocno wstrząśnij).

* czas potrzebny na zakwaszenie mleka różni się w zależności od temperatury otoczenia – im cieplej, tym mleko skiśnie/grzybek będzie ‘pracował’ prędzej.
* by uzyskać konsystencję i smak typowego kefiru, należy pozwolić mleku odstać nieco dłużej, niźli temu przeznaczonemu na maślankę.
* proces kwaszenia mleka świeżego (w wersji I, na maślankę) można nieco przyspieszyć, dodając doń odrobinę białego cukru, nieco świeżo wyciśniętego soku z cytryny, bądź 1-2 łyżki gotowej maślanki/kefiru z poprzedniej produkcji

** Grzybek tybetański nie może mieć styczności z metalem (sitkiem, łyżkami...), gdyż wiąże jego jony, co ma wpływ na ich późniejsze odkładanie się w naszym organizmie – używaj zatem akcesoriów drewnianych (przy zachowaniu szczególnej higieny), ew. plastikowych; optymalna temperatura hodowli grzybka to 18-25C (temp. pokojowa); grzybek tybetański nieprzerwanie się rozrasta, zatem raz na pewien czas należy podzielić go na mniejsze części – niepotrzebne rozdać znajomym, bądź po prostu odrzucić. 

grzybek tybetański

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że naturalne kefir oraz maślanka spożywcza:
- mogą zawierać w sobie zbędne dodatki zagęszczające oraz wypełniacze (m.in. E410-mączka chleba świętojańskiego także pod nazwą guma karobowa/karob, E412-guma guar, E1422-modyfikowana skrobia kukurydziana, pektyny, żelatyna wieprzowa, E330-kwas cytrynowy, mleko/śmietana w proszku), także ew. dodatki smakowe (m.in. cukier, syrop glukozowo-fruktozowy)
- mogą mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak (przekwaszony)
- mogą mieć nieprawidłową kwasowość oraz zawartość tłuszczu
- mogą zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Jak kupić dobre naturalne kefir i maślankę

Zarówno naturalny kefir, jak i maślanka spożywcza są produktem pochodzenia wyłącznie z mleka krowiego i dzielą się na 3 rodzaje:
- maślanka/kefir naturalne
- maślanka/kefir naturalne odtłuszczone
- maślanka/kefir smakowe/owocowe

Dobrej jakości prawdziwy naturalny kefir / maślanka spożywcza...
... mają na opakowaniu zarówno nazwę 'kefir' / 'maślanka spożywcza', jak i informację odnośnie zawartości tłuszczu mlecznego oraz wyszczególnione składniki wykorzystane do produkcji - dobry kefir jest 2-składnikowy (zawiera mleko krowie, czasem pasteryzowane, oraz dodatek grzybków fermentacyjnych), natomiast maślanka jednoskładnikowa (maślanka naturalna to produkt uboczny produkcji masła, gdy oddziela się tłuszcz i śmietana; produkt sklepowy zawiera mleko odtłuszczone pasteryzowane z dodatkiem bakterii); oba muszą posiadać datę przydatności do spożycia.
... charakteryzują się odpowiednią konsystencją; faza wodna od stałej musi być oddzielona (jednolita, kremowo aksamitna konsystencja uzyskiwana jest przez niepożądane dodatki w/w).
! Dobry kefir jest lekko kwaskowy, ma jednolitą konsystencję, bez wyczuwalnych grudek, biały kolor o kremowym odcieniu; wieczko zamkniętego kubeczka kefiru powinno być wypukłe, co oznacza aktywną pracę zawierających się w produkcie bakterii.
! Dobra maślanka zaś jest nieco rzadsza; ma przyjemny maślany aromat i lekko kwaskowaty, zbliżony do śmietany smak.
... posiadają certyfikat jakości (znak: elipsa z umieszczonym weń symbolem 'PL-numer ewidencyjny inspekcji weterynaryjnej-WE; oraz ewentualne inne).
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.