Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 30 kwietnia 2015

Domowa kukurydza w zalewie [konserwowa]


>Składniki: 1kg świeżych dojrzałych kolb kukurydzy, szczypta jasnego brązowego cukru, 0,5 łyżeczki soli morskiej oraz masła + zalewa: 6x250ml zwykłej wody, 5 łyżeczek soli morskiej i 3 łyżki jasnego brązowego cukru
 
>Wykonanie:
Ziarno kukurydzy zdejmij z kolb, oczyść, przepłucz i w garnku zalawszy wodą tak, by całkowicie pokryła warzywo, doprowadź do zawrzenia –na małym ogniu gotuj dalej z dodatkiem przypraw i masła, pod uchyloną pokrywką, do chwili odpowiedniej miękkości wkładu – odcedź na sicie i przelej zimną wodą – rozmieściwszy w wyparzonych słoikach do nieco więcej niż 2/3 wysokości, zalej wrzącą zalewą, sporządzoną z wody zagotowanej ze solą i cukrem (woda ew. na poły, czy w ćwierci, z krowim mlekiem, wg uznania) – szczelnie zamknij pokrywką i niezwłocznie odpowiednio zapasteryzuj.
Gotową kukurydzę odpowiednio przechowuj max 1 rok – po otwarciu, pozostawioną w słoiku z zalewą, czy odcedzoną i wyłożoną do wyparzonej miseczki, zabezpieczoną szczelnie folią spożywczą, w lodówce; max 3-5 dni.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że kukurydza konserwowa kupna:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. E250-azotyn sodu, E300-kwas askorbinowy, E330-kwas cytrynowy, bliżej nieokreślone 'aromaty').
- może być fałszowana różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. olej roślinny, zbyt duża zawartość wody).
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak
- może mieć nieprawidłową kwasowość
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki
- może być wytwarzana z kukurydzy z upraw skażonych, bądź kukurydzy genetycznie modyfikowanej (GMO

! Dobrej jakości kukurydza konserwowa...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'kukurydza (/konserwowa / w zalewie)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobra kukurydza w zalewie jest 4-składnikowa (kolejno: kukurydza, woda, cukier i sól).
... ma konsystencję zwartą, na poły miękką a nie rozmiękłą, ziarno jest całe, nie postrzępione; zalewa nie jest gęsta i oślizgła, szlamowata.
... ma barwę wyrazistą żółtą; zalewa może być nieznacznie mętna ale nie mleczna czy przebarwiona.
...smak wyrazisty, łagodny, mączysty kukurydzy z posmakiem słodkim i słonym ale nie nazbyt (zachowana równowaga); zapach delikatny, charakterystyczny, nie może być 'czuć starą skarpetą'.
... posiada certyfikat jakości oraz informację o braku zawartości GMO.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.