Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 30 kwietnia 2015

Domowa konfitura / dżem z winogron


>Składniki: 500g dojrzałych winogron wybranych: białych lub czerwonych + 200g jasnego brązowego cukru i świeżo wyciśnięty sok z 1 średniej cytryny

>Wykonanie:

Odpowiednio już oczyszczone winogrona z resztą podanych składników w rondelku doprowadź do zawrzenia – dalej na średnim/małym ogniu smaż ok.1-1,5godz, do odparowania nadmiaru soków i wyraźnego lekkiego zagęszczenia (kropla konfitury na schłodzonym talerzyku powinna tężeć); w trakcie, widelcem porozcieraj owoce – przełóż do przygotowanego słoika*, po czym szczelnie zamknij i odstaw do ostygnięcia i użytku bieżącego, albo odpowiednio zapasteryzuj na zaś.
Gotową konfiturę na bieżąco przechowuj w lodówce, ok.1 tygodnia, natomiast po pasteryzacji w miejscu suchym, chłodnym i ciemnym (spiżarka/piwniczka), max.1 rok.

* wg uznania, gotowy dżem możesz przetrzeć przez sito, by usunąć skórki i pestki, bądź zmiksować do jednolitości na marmoladę.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że dżem winogronowy kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, E202-sorbinian potasu, E412-guma guar, E330-kwas cytrynowy, bliżej nieokreślone 'aromaty' i 'barwniki').
- może być fałszowany różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. E410-mączka chleba świętojańskiego, zbyt duża zawartość żelatyny i pektyn wiążących dużą zawartość wody).
- może mieć nieodpowiedni zapach i smak
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości dżem winogronowy...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'dżem z winogron (/ ew. dżem winogronowy)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobry dżem jest 4-5-składnikowy (kolejno: winogrona, woda i cukier oraz ew.pektyna naturalna + przyprawy naturalne, np. wanilia).
... ma konsystencję żelową gęstą i gładką, w której zawieszone są cząstki świeżego owocu.
... ma barwę wyrazistą, soczyście jasno lub ciemno zieloną lub bordową (zależnie od rodzaju owoców), jednolitą; w miarę upływu czasu od produkcji nieco ciemnieje. 
...smak wyrazisty, charakterystyczny dla danego rodzaju owocu, słodki z wyczuwalną nutą kwasku naturalnego.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.