Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 30 kwietnia 2015

Domowa konfitura / dżem z mirabelek


>Składniki: 2kg świeżych dojrzałych mirabelek wybranych: żółtych lub czerwonych oraz 500g białego cukru (ew. jasnego brązowego)

>Wykonanie:

Oczyszczone mirabelki pozbaw pestek i w dużym garnku zasypawszy cukrem, pozostaw w temp. pokojowej na 12godz, by puściły sok – doprowadź do zawrzenia i dalej 'smaż' dalej na małym ogniu, bez pokrywki i co pewien czas mieszając, ok.1,5godz – zestaw z palnika i bez nakrycia pozostaw j/w na kolejnych 12godz – ponownie zagotuj i j/w ‘smaż’ do chwili 'zeszklenia' i ‘rozmusowania’ owoców oraz odparowania nadmiaru soków, ku uzyskaniu pożądanej konsystencji (ok.1,5godz).
Gotowy już dżem wedle uznania robotem ręcznym jeszcze zmiksuj dla gładkości, po czym przełóż do przygotowanych wyparzonych słoików i niezwłocznie odpowiednio zapasteryzuj (- takie odpowiednio przechowuj max.1 rok); bądź do użytku bieżącego, po ostygnięciu zabezpiecz szczelnie folią spożywczą i do czasu spożycia wstaw do lodówki (tu: na ok.1,5 tygodnia).
Źródło [modyfikacja]

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że dżem z mirabelek kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, E202-sorbinian potasu, E412-guma guar, E330-kwas cytrynowy, E331-cytrynian sodu, bliżej nieokreślone 'aromaty' i 'barwniki').
- może być fałszowany różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. E410-mączka chleba świętojańskiego, zbyt duża zawartość żelatyny i pektyn wiążących dużą zawartość wody).
- może mieć nieodpowiedni zapach i smak
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości dżem z mirabelek...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'dżem z mirabelek (/ ew. dżem mirabelkowy)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobry dżem jest 4-5-składnikowy (kolejno: mirabelki, woda i cukier oraz ew.pektyna naturalna + przyprawy naturalne, np. wanilia).
... ma konsystencję żelową gęstą i gładką, w której zawieszone są cząstki świeżego owocu.
... ma barwę wyrazistą, soczyście jasno lub ciemno żółtą/czerwoną (zależnie od rodzaju owocu), jednolitą; w miarę upływu czasu od produkcji nieco ciemnieje.
...smak wyrazisty, charakterystyczny dla danego rodzaju owocu, słodki z wyczuwalną nutą kwasku naturalnego.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.