Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 30 kwietnia 2015

Domowa konfitura / dżem pomarańczowy


>Składniki: 6 dużych soczystych pomarańczy , świeżo wyciśnięty sok z 0,5 średniej cytryny oraz ew. 3-4 goździki i parę plasterków świeżego korzenia imbiru + 500ml jasnego brązowego cukru

>Wykonanie:
Pomarańcze odpowiednio umyj, sparz, osusz i obierz ze skórki, usuwając białe albedo i błonki – ‘wyfiletowaną’ skórkę z 3 pomarańczy oraz oczyszczony miąższ owoców potnij na mniejsze cząstki i z resztą podanych składników w rondelku doprowadź do zawrzenia – dalej na średnim/małym ogniu smaż ok.1-1,5godz, do odparowania nadmiaru soków i wyraźnego lekkiego zagęszczenia (kropla konfitury na schłodzonym talerzyku powinna tężeć) – przełóż do przygotowanego słoika, po czym szczelnie zamknij i odstaw do ostygnięcia i użytku bieżącego, albo odpowiednio zapasteryzuj na zaś.
Gotową konfiturę na bieżąco przechowuj w lodówce, ok.1 tygodnia, natomiast po pasteryzacji w miejscu suchym, chłodnym i ciemnym (spiżarka/piwniczka), max.1 rok.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że dżem pomarańczowy kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, E202-sorbinian potasu, E412-guma guar, E330-kwas cytrynowy, bliżej nieokreślone 'aromaty' i 'barwniki').
- może być fałszowany różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. E410-mączka chleba świętojańskiego, zbyt duża zawartość żelatyny i pektyn wiążących dużą zawartość wody).
- może mieć nieodpowiedni zapach i smak
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości dżem pomarańczowy...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'dżem z pomarańczy (/ ew. dżem pomarańczowy)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobry dżem jest 4-5-składnikowy (kolejno: pomarańcze, woda i cukier oraz ew.pektyna naturalna + przyprawy naturalne, np. imbir czy cynamon).
... ma konsystencję żelową gęstą i gładką, w której zawieszone są drobne cząstki świeżego owocu.
... ma barwę wyrazistą, soczyście jasno lub ciemno pomarańczową, jednolitą; w miarę upływu czasu od produkcji nieco ciemnieje.
...smak wyrazisty, charakterystyczny dla danego rodzaju owocu, słodki z lekką nutą kwasku naturalnego.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.