Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 30 kwietnia 2015

Domowa konfitura / dżem cytrynowy


>Składniki: 2kg soczystych cytryn + 1kg jasnego brązowego cukru

>Wykonanie:
Cytryny odpowiednio umyj, sparz, osusz i obierz ze skórki, usuwając białe albedo i błonki – ‘wyfiletowaną’ skórkę z paru cytryn oraz oczyszczony miąższ owoców potnij na mniejsze cząstki i z resztą podanych składników w rondelku doprowadź do zawrzenia – dalej na średnim/małym ogniu smaż ok.1-1,5godz, do odparowania nadmiaru soków i wyraźnego lekkiego zagęszczenia (kropla konfitury na schłodzonym talerzyku powinna tężeć) – przełóż do przygotowanego słoika, po czym szczelnie zamknij i odstaw do ostygnięcia i użytku bieżącego, albo odpowiednio zapasteryzuj na zaś.
Gotową konfiturę na bieżąco przechowuj w lodówce, ok.1 tygodnia, natomiast po pasteryzacji w miejscu suchym, chłodnym i ciemnym (spiżarka/piwniczka), max.1 rok.


Źródło - przepis własny

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że dżem cytrynowy kupny:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, E202-sorbinian potasu, E412-guma guar, E330-kwas cytrynowy, bliżej nieokreślone 'aromaty' i 'barwniki').
- może być fałszowany różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. E410-mączka chleba świętojańskiego, zbyt duża zawartość żelatyny i pektyn wiążących dużą zawartość wody).
- może mieć nieodpowiedni zapach i smak
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki.

! Dobrej jakości dżem cytrynowy...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'dżem z cytryn (/ ew. dżem cytrynowy)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobry dżem jest 4-5-składnikowy (kolejno: cytryny, woda i cukier oraz ew.pektyna naturalna + przyprawy naturalne, np. imbir czy cynamon).
... ma konsystencję żelową gęstą i gładką, w której zawieszone są drobne cząstki świeżego owocu.
... ma barwę wyrazistą, soczyście jasno lub ciemno żółtą, jednolitą; w miarę upływu czasu od produkcji nieco ciemnieje. 
...smak wyrazisty, charakterystyczny dla danego rodzaju owocu, słodki z wyczuwalną nutą kwasku naturalnego.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.