Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 25 kwietnia 2015

Domowa gęsta kwaśna śmietana


>Składniki: 500ml świeżej słodkiej śmietany kremówki 30-36% (przepis na blogu) oraz 3 czubate łyżki gęstego jogurtu naturalnego bez cukru (przepis na blogu)

>Wykonanie:
Śmietanę zlej do średniego głębszego, przygotowanego naczynia kamionkowego, ew. szklanego, i dobrze weń wymieszaj z dodatkiem jogurtu – szczelnie zabezpieczywszy lnianą ściereczką, odstaw w ciepłe i ciemne miejsce na czas ok.24-48-godzinnego ‘leżakowania’.
Gotową już zakwaszoną, gęstą śmietanę do czasu spożycia odpowiednio przechowuj w lodówce; max.2-4 dni

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że kwaśna śmietana kupna:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki zagęszczające oraz wypełniacze (m.in. E407-karagen, E410-mączka chleba świętojańskiego także pod nazwą guma karobowa/karob, E412-guma guar, E1422-modyfikowana skrobia kukurydziana, pektyny, żelatyna wieprzowa, E330-kwas cytrynowy, mleko/śmietana w proszku)
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak (przekwaszony)
- może mieć nieprawidłową kwasowość oraz zawartość tłuszczu
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Jak kupić dobrą kwaśną śmietanę

Śmietana kwaśna jest produktem pochodzenia wyłącznie z mleka krowiego (śmietanki odwirowanej z górnej warstwy mleka pełnotłustego, poddanej naturalnej fermentacji mlekowej) i zawiera od 10-24% tłuszczu kwasu mlekowego.
Śmietana może być nieprzetworzona, jak i przetworzona metodą UHT (sterylizowana w celu likwidacji flory bakteryjnej; szybkie podgrzewanie do temp.100C na parę sekund, następnie szybkie schładzanie do temp. pokojowej).

Dobrej jakości prawdziwa śmietanka...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'śmietana', jak i informację odnośnie zawartości tłuszczu mlecznego (mieszcząca się w ramach w/w; od 10-24%) oraz wyszczególnione składniki wykorzystane do produkcji - dobra śmietanka jest 2-składnikowa (typ śmietany i rodzaj zawartych kultur bakterii); musi posiadać datę przydatności do spożycia.
... charakteryzuje się odpowiednią konsystencją gęstą, gładką, kremową; faza wodna od stałej może się oddzielać.
... ma kolor biały, biało-kremowy.
...charakteryzuje się odpowiednim smakiem (nie może być przekwaszona, ani goryczkowata).
... posiada certyfikat jakości (znak: elipsa z umieszczonym weń symbolem 'PL-numer ewidencyjny inspekcji weterynaryjnej-WE; oraz ewentualne inne).
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.