Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 30 kwietnia 2015

Domowa fasola w zalewie [konserwowa]


>Składniki: 1kg ziarna wybranej fasoli czerwonej/białej + zalewa: 6x250ml zwykłej wody, 5 łyżeczek soli morskiej i 3 łyżki jasnego brązowego cukru
 
>Wykonanie:
Fasolę przepłucz na sicie pod bieżącą letnią wodą, po czym zalej w rondelku i pod pokrywką pozostaw na całą noc – spęczniałą już odcedź, zalej wodą świeżą i doprowadziwszy do zawrzenia, nad średnim ogniem już bez przykrycia podgotuj do miękkości – ugotowane odcedziwszy na sicie, przelej zimną wodą i rozmieściwszy w wyparzonych słoikach do nieco więcej niż 2/3 wysokości, zalej wrzącą zalewą, sporządzoną z wody zagotowanej ze solą i cukrem; niezwłocznie odpowiednio zapasteryzuj.
Gotową fasolę odpowiednio przechowuj max 1 rok – po otwarciu, pozostawioną w słoiku z zalewą, czy odcedzoną i wyłożoną do wyparzonej miseczki, zabezpieczoną szczelnie folią spożywczą, w lodówce; max 3-5 dni.

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że fasola konserwowa kupna:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. E250-azotyn sodu, E300-kwas askorbinowy, E330-kwas cytrynowy, bliżej nieokreślone 'aromaty').
- może być fałszowana różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. olej roślinny, zbyt duża zawartość wody).
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak
- może mieć nieprawidłową kwasowość
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Dobrej jakości fasola konserwowa...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'fasola biała/czerwona (/konserwowa / w zalewie)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobra fasola w zalewie jest 3-składnikowa (kolejno: fasola, woda i sól).
... ma konsystencję zwartą, na poły miękką a nie rozmiękłą, ziarno jest całe, nie postrzępione; zalewa nie jest gęsta i oślizgła, szlamowata.
... ma barwę białą-białokremową lub wyrazistą bordową (zależnie od rodzaju fasoli); zalewa może być tylko lekko przebarwiona (delikatnie mleczna-fasola biała / z odcieniem brunatno-bordowym-fasola czerwona).
...smak wyrazisty, łagodny, mączysty fasolowy z posmakiem soli ale nie przesolone; zapach delikatny, charakterystyczny, nie może być 'czuć starą skarpetą'.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.