Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 30 kwietnia 2015

Domowa ćwikła [buraczki z chrzanem] & buraczki z cebulką


ćwikła z chrzanem
>Składniki: 1kg czerwonych buraków ćwikłowych (I-tradycyjna - z chrzanem) 2 średniej wielkości świeże korzenie chrzanu, 2 łyżki octu jabłkowego (przepis na blogu), szczypta soli morskiej oraz jasnego brązowego cukru (II-babcina - z cebulką) 1 średniej wielkości biała cebula, 1 średniej wielkości cytryna, sól i cukier
 
>Wykonanie:
Buraki odpowiednio w łupinkach ugotuj do miękkości, a później już obrane, zetrzyj na drobnych oczkach tarki; (wersja I) w przygotowanej misie połącz ze wcześniej już startym i natychmiast wymieszanym z octem chrzanem oraz wszystkimi podanymi przyprawami do smaku; (wersja II) wymieszaj z drobniutko posiekaną cebulą, a także świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny i przyprawami.
Gotowe buraczki przed spożyciem odpowiednio odstaw do lodówki na min.24godz. – przechowuj max 3-5dni (wg uznania można odpowiednio zapasteryzować w słoikach na zaś).

buraczki z cebulką

Źródło

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że ćwikła kupna:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. E223-pirosiarczyn sodu, E250-azotyn sodu, E330-kwas cytrynowy, E412-guma guar, E415-guma ksantanowa, bliżej nieokreślone 'barwniki i aromaty').
- może być fałszowana różnymi dodatkami i wypełniaczami (m.in. olej roślinny, pektyny, skrobia modyfikowana, mleko i serwatka w proszku, zbyt duża zawartość wody).
- może mieć nieodpowiednią gęstość, zapach i smak
- może mieć nieprawidłową kwasowość
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki

! Dobrej jakości ćwikła...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'ćwikła (/ćwikła z chrzanem)', jak i informację odnośnie zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobra ćwikła jest 5-składnikowa (kolejno: buraki ćwikłowe, chrzan, ocet, cukier i sól).
... ma konsystencję gęstą, wilgotną ale nie rzadką; wiórki są drobne i miękkie; nie jest kleista czy oślizgła.
... ma barwę wyrazistą buraczkową, bez przebarwień.
...smak wyrazisty, ostry lub łagodniejszy z nutą kwasku ale nie nazbyt kwaśny; zapach delikatny, charakterystyczny, nie może być skwaśniały czy 'czuć starą skarpetą'.
... posiada certyfikat jakości.
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.